Možná jste si někdy všimli, že máte v prohlížeči před adresou stránky nějaký obrázek.
Jak zařídit, aby se ta ikona zobrazovala i čtenářům vaší stránky?
Napřed musíte přesvědčit čtenáře, aby si vaši stránku přidal do oblíbených. Bez toho to nejde. (Nejlepší metodou takového přesvědčování je kvalita stránek.)
Jakmile si čtenář přidá stránku k oblíbeným, podívá se jeho prohlížeč (Internet Explorer) ještě jednou na server a hledá tam patřičnou ikonu. Pokud ji nalezne, bude tuto ikonu napříště zobrazovat před adresou a ve výpisu oblíbených stránek.
Ikona má přesné jméno -- favicon.ico . Jak pravděpodobně víte, ico je přípona formátu ikony. Raději ji vždy píšu malými písmeny.
Slovo "favicon" je zřejmě zkratkou anglického "favorite icon".
Ikona se musí jmenovat favicon.ico, jinak ji prohlížeče nenaleznou. Různé verze Internet Exploreru se ale liší v tom, kde ji primárně hledají. Některé ji na serveru hledají ve stejném adresáři, jako je oblíbená stránka, jiné v rootu webu (tedy na symbolické adrese http://něco.něco.cz/favicon.ico).
Podle mých zkušeností se dívají spíše do rootu webu. (Ocením vaše poznatky, protože nemám čas to moc testovat.) S tím je ale spojený problém v případě, že publikujete na veřejném serveru bez třetí domény, např. www.mujweb.cz/www/vasejmeno, protože prohlížeč bude favicon.ico hledat na adrese www.mujweb.cz/favicon.ico. Tam ji nenajde, nebo přinejlepším najde nějakou úplně jinou. Neznám řešení.
Nejlepší je netvořit ji, ale někde zkopírovat. Pokud vám toto minimalistické řešení přijde nudné, budete na tvorbu a úpravu ikon potřebovat nějaký grafický program (například windowsovské Malování). Pokud program nepodporuje přímo formát *.ico, uložte obrázek do souboru *.bmp (16 x 16 bodů) a pak ho prostě přejmenujte na favicon.ico. Není to úplně košer postup, ale pro tento účel dostačuje (za návod děkuji Michalovi -- netušil jsem, že je to tak prosté). (Někomu to prý nefunguje, pak je potřeba použít specializovaný konverzní program.)
Ikona může mít rozměry 32 x 32 nebo 16 x 16, ba i jiné. Pro případ oblíbené webové ikony vřele doporučuji rozměr 16 x 16, protože se stejně větší zobrazovat nebude. Větší rozměr by vás jenom pletl při práci a výsledně by se zdeformoval. (Tuto chybu jsem samozřejmě také udělal.)
Pokud někomu přijde rozměr 16 x 16 jako výborný tvůrčí prostor, tak mě tedy ne. Opravdu nemá smysl tvořit nějaké umělecké dílo. Zvolte něco jednoduchého.
Zářným příkladem může být červeno-bílá ikonka Oskara.
Stejně jediným účelem ikonky je zaujmout čtenářovo oko mezi jinými oblíbenými položkami, které mají v menu před sebou jenom bílou stránku s modrým éčkem.
Jednoduchost je hlavní důvod, proč doporučuji ikonu někde prostě zkopírovat.
Pro šestou verzi Internet Exploreru je prý možno definovat ikonu ke každé stránce zvlášť (ne pouze jednu pro celý adresář). Navíc se ikona má zobrazovat v každém případě, ne pouze v případě přidání stránky do oblíbených. Zápis by měl vypadat takto:
<link rel="shortcut icon" href="ikona.ico">
Tento tag se samozřejmě dává do hlavičky (je to podobné linkování stylopisu).
Pokud náhodou máte na serveru nastavené logování, můžete si z počtu přístupů na stránky udělat statistiku o "oblibě" vašich stránek. To můžete i bez ikony, protože v logu se "favicon.ico 404 nenalezeno" také zobrazí. Mimochodem, tímto způsobem jsem existenci nějaké "favicon" objevil.
Jsem si vědom toho, že po zveřejnění tohoto článku se mi moje statistika zkreslí o všechny, kteří si tuto stránku přidají do oblíbených pouze "pokusně".
Pouze Internet Explorer verze 4 a vyšší. Ale jiné prohlížeče už se stejně skoro nepoužívají. Jiný problém je v tom, že to občas záhadně nefunguje ani na těchto prohlížečích. Možná to závisí na nějakém nastavení, které neznám.
V květnu 2001 jsem si na linuxovském prohlížeči Konqueror (tak nějak se to píše) všimnul, že ikonu zobrazuje v adrese i před ne-oblíbenými stránkami.
Obsah
Hledání
Základní kurs
Editory
HTML tipy
Provoz webu
CSS styly
Jak psát web:
http://dusan.pc-slany.cz/internet/
Píše Yuhů: autorova stránka, mail: dusan@pc-slany.cz
Poslední aktualizace 07.12.2001