FAQ

často kladené otázky

FAQ znamená frequently asked question nebo tak něco. Prostě často kladené dotazy. Pokud dostanu nějaký dotaz alespoň dvakrát, tak ho sem umístím i s odpovědí, abych na to nemusel odpovídat potřetí.

HTML obecně - Tabulky - Rámy - Pozadí - CSS - Aktivní prvky - Skripty - Napište mi rovnou


HTML obecně

Jak je to s uvozovkami v HTML zápisu? např: <td width="50"> patří tam ty uvozovky nebo ne? 
Podle specifikace 3.2 tam uvozovky byt nemusí, pokud hodnota atributu neobsahuje mezeru nebo jiné divoké znaky. Ale kdo ví, jak funguji všechny prohlížeče. Ve specifikaci XML a XHTML tam uvozovky musejí být všude. Když se dají všude, tak se nic nezkazí.
Ako mam spravit, aby pri zmene rozlisenia obrazovky bola www stranka stale v strede?
Nejjednodušší způsob je uzavřít celou stránku do tabulky s vycentrováním <table align=center>, ale to má spoustu jiných nevýhod.
Jiný způsob je použít dvou zanořených oddílů, raději příklad: 
<div style="align: center"><div style="width: 700px; align: left">Obsah stránky</div></div>
Jak udělat žlutou bublinu u odkazu?
<a href="někam" title="Popisek odkazu v bublině">

Tabulky

Jak dosahnout toho, abych hodnoty ze dvou sloupcu v tabulce (na jednom radku) mohl pouzit k matematickemu vypoctu a vyledek abych dostal v dalsim sloupci (na stejnem radku)?
Odpověď je jednoduchá: NEJDE TO. Jazyk HTML je pouze zobrazovací. Ten problém je potřeba nějak obejít. (Uvažuje se o použití atributů axis a axes, ty ale zatím v prohlížečích nefungují.)

Rámy

Jak po kliknutí na odkaz otevřít dvě stránky každou v jiném rámu.
Dva zpusoby. 1. Jednodussi je, kdyz si das ty dva frejmy vedle sebe a udelas stranku, ktera je spoji. Potom budes nacitat tu stranku na misto, kde maji byt ty dva.
2. Elegantnejsi a tezsi je tohle:
<a href="stranka1" target="ram1" onclick="parent.ram2.location.href = 'stranka2.htm'">
Někdy je tam potřeba napsat parent.parent vícekrát za sebou. 
Udělal jsem si rámy, ale naskytl se problém: Když tam například mám odkaz na Seznam a kliknu na něj, objeví se sice stránka Seznamu, ale můj levý rám (obsah) tam zůstane. Co mám tedy udělat proto, aby se tam ten rám nezobrazil?
Do odkazu <a href="http://seznam.cz> přidejte target=_top, takže to bude vypadat takhle:
<a href="http://seznam.cz target="_top">Seznam</a>
Target="_top" způsobí, že se odkaz přepne do celého okna. Zkuste také experimentovat s hodnotami _blank a _parent.

Pozadí

Jak nastavit pozadí v rámcích, tak aby kopírovalo skutečnou velikost rámce? Pokud si vytvořím vlastní pozadí (v Corelu 8) a zadám cestu v nastavení rámce, zobrazí se mi přes celou obrazovku několikrát vedle sebe a pod sebou. Existuje nějaký příkaz, který by pozadí přizpůsobil velikosti rámce?
Velikost pozadí nelze přizpůsobit velikosti rámu. Toť smutná praxe. 
Pozadí musí být vždy soubor gif nebo jpeg. Pokud Corel vyexportuje html, tak to je na nic. Protože jsou gif i jpeg bitmapové formáty, tak je nejde roztahovat bez ztráty kvality, jak by to bylo možno s corelovskými vektorovými formáty. 
Existují ale určité způsoby, jak pozadí nějak zmanipulovat. Prostudujte si v přehledu CSS - přehled vlastností a hodnot vlastnosti pozadí, mrkněte se na vkládání pozadí do tabulek ve formátování tabulek
a na Design pomocí tabulek.
Častou praxí je postup přesně opačný -- nepřizpůsobovat pozadí podle textu, ale text podle šířky pozadí. Text se vkládá do rozměrovaného oddílu (tag div v HTML) nebo do přesně široké tabulky. 
Nebo se dá udělat "pseudopozadí". Obrázek vložit do stránky a nastavit mu styl pozicováním tak, aby překrýval celou šířku stránky, šoupnout ho nahoru a nastavit mu z-index na něco záporného.
Osobně doporučuji zaměřit se pro začátek na důležitější věci, než je pozadí stránky. Důvodem je zejména velký datový přenos a matení čtenáře. Já jsem třeba po dlouholetých zkušenostech od aplikace pozadí zcela ustoupil, stejně jako většina webových profesionálů (třebaže se k nim nepočítám). 
Potrebuji vycentrovat pozadi (background) na stred stranky a to jak vertikalne tak horizontalne. Aby byla zobrazena jen jedna kopie obrazku, ktery bude pouzit pro pozadi. Dale bych se chtel zeptat jestli uz ses setkal se statickym pozadim. Pozadi stoji a text a grafika se hybaji pres stojici pozadi.
Umístit obrázek na pozadí jenom jednou a doprostředka jde jen v některých prohlížečích. Naštěstí nejpoužívanější prohlížeče MSIE 4 a 5 to dokáží. Hůře je na tom Netscape 4, ten to nedokáže dát doprostřed. Jak se to dělá: Používají se na to CSS, kaskádové styly. Jde to zapsat dvěma způsoby, já uvedu ten lehčí (bez stylopisu), kdy deklaraci uvedu přímo v tagu <body>:
<body style=" background: url('cesta/jmenosouboru.gif') fixed no-repeat center center">
Bacha na překlep. Malá chybka způsobí nefunkčnost. Ta čárečka ' se dělá alt+39. Význam hodnot lze najít v přehledu CSS, tam jsou uvedeny i příklady. Je dobré výsledek vyzkoušet ve více prohlížečích a zhodnotit výsledek!
V čistém HTML bez CSS lze udělat pouze "nerolovací" pozadí deklarací <body backround="cesta/soubor.gif" bgproperties="fixed">. V CSS se to dělá vlastností background-atachment: fixed. Pozor na příliš velký obrázek -- jednak se dlouho přenáší (a dokud se nepřenese, tak se nezobrazí většinou nic) a jednak zpomaluje klienta (zejména průhledné pozadí při rolování).

CSS

Potřebuji, aby se mi nedělaly mezery nad a pod odstavcem.
Nejjednodušší je zápis:
<p style="margin-top: 0px; margin-bottom: 0px">
Praktičtější je zápis najednou pro celou stránku do stylopisu v hlavičce stránky:
<style>
p {margin-top: 0px; margin-bottom: 0px}
p {margin: 0px} /*Ještě jednou pro Netscape */
</style>
Více v textu o použití CSS.
Jak mam při použití CSS zarovnat v tagu "table" tu tabulku na střed? Nebo snad stačí normálně napsat: align="center" a je to správně? To mě trochu nepasuje do CSS.
Pomocí CSS nelze zarovnat celou tabulku na střed stránky, musí se použít html atribut align=center nebo se tabulka musí umístit do vystředěného odstavce. Je fakt, že to do CSS moc nepasuje. Vlastnost align se vztahuje k zarovnání VNITŘKU elementu, nikoli na samotný element. Neodpovídá to variabilitě atributu align v HTML.
Rada by som vedela, ako mozem napisat hypertextovy odkaz tak, aby mi text nepodciarklo.
Je potřeba do hlavičky stránky vložit stylopis:
<style>
a:link, a:visited {text-decoration: none}
</style>
Když tam dáte jenom a a nikoliv to a:link, a:visited, tak to nebude fungovat v IE4.
Jak udělat odkaz, který mění barvu při přejíždění myší, třeba na modrou?
Je potřeba do hlavičky stránky vložit stylopis:
<style>
a:hover {color: blue}
</style>
Pouzivam oddeleni kapitol tagem <hr>. V rozliseni 800*600 vypada stranka relativne dobre, ale v 1024*768 se text zkrati, kdezto obrazek zustava stejny a dojde k tomu, ze oddelovaci linka je ve vysce obrazku z predchozi kapitoly. Dalo by se nejak udelat, aby obrazek byl hezky obtekan textem a oddelovaci linka vytvorena tagem <hr> byla vzdy pod obrazkem?
Tak tohle je zrovna brnkacka. Pridej si do stylopisu radek
hr {clear: both}
Zaruci to, ze kazda cara bude cekat na ukonceni vsech plovoucich elementu. Kdybys to chtel delat bez css, tak to taky pujde, ale bude to pakarna: Pred kazdou caru bys musel dat <br clear="all">. Doporucuji prvni postup.
Lze zmenit vzhled formularoveho vyberoveho boxu pomoci CSS, tak jako lze pro IE 5.5 volit barvu listy?  Ani primy zapis stylu se scroll-..-color polozkami mi nefunguje
Udělal jsem pár experimentů a je to opravdu tak -- barvu rolovací lišty u tagu <select> nejde nastavit! Vůbec nijak. Totéž u barvy pozadí checkboxu. Dá se jedině zprůhlednit v IE pomocí filtrů.
V Internet Exploreru 6 se mi nebarví rolovací lišta!
Je potřeba přidat definici barvy lišty pro tag <html>. Zatím se tam psalo body. Takže teď to vypadá např. 
body, html {scrollbar-base-color: yellow}

Aktivní prvky

Jak mám naprogramovat, aby vyplněný formulář přišel na mojí e-mailovou adresu?
Doporučuji zaregistrovat se na službě www.mailform.cz nebo www.blueboard.cz a sledovat pokyny. Je to nejdokonalejší řešení, protože dřinu již někdo odvedl a teď se tam využívají plody. Pokud by to z nějakých důvodů nešlo, dá se to řešit i svépomocí:
Nejrychlejší řešení bude patrně toto:
<form action="adresa@někam.cz" method="post" enctype="tex/plain"><input ....>Normální obsah formuláře</form>
Pak to stačí akorát vyzkoušet. Poštu odesílá klient, forma bude vidět. Pokud by nevyhovoval zasílaný formát dat, zkuste experimentovat s enctype. Do <form > se dá zkusit atribut enctype="multipart/form-data" .
Dá se to udělat i spolehlivěji přes serverový program, ale poskytovatelé to nabízejí zřídka. Já třeba využívám PHP skripty, ale na to je potřeba mít serverová práva.
Ak mam na www nejaky dotaznik, kt. dana osoba vyplnit - ci je mozne, aby mi tento dotaznik dosiel mailom aj s diakritikou. Zatial mi miesto diakritiky posiela cisla ....
To je právě to enctype="text/plain".
Můžeš mi prosím poslat tvůj on-line vyhledávač?
Ten fulltextový vyhledávač není můj, čili ti ho nemůžu poslat. Já jsem také zkoušel naprogramovat svůj, ale je lepší nakonec stejně přejít na Atomz. Jak se to dělá:
1. www.atomz.com
2. registrace, kde se zadává mail a adresa stránek
3. pošlou html kód formuláře, přidá se to do stránek a už to chodí
4. můžeš si nastavit spoustu věcí včetně vzhledu vyhledávacích stránek. Dělá se to po nalogování na server atomz a úpravou nějakých templates a všeho dalšího.

Skripty

1. Mam zacit s klasickym HTML jazykem?
2. Nebo rovnou se zacit ucit JavaScript, dle knihy JavaScript - David Flanagan - Kompletni pruvodce.
3. Jak spolu souvisi HTML a JavaScript - daji se vedomosti z HTML vyuzit pri tvorbe www stranek pomoci JavaScriptu?
O JavaScriptu: nema VUBEC smysl s nim zacinat, pokud neumis delat stranky v HTML. Skripty jsou jenom slehackou na dortu, kde korpus tvori HTML jazyk.  Navic dnes neexistuje globalne pouzitelna verze JavaScriptu (Microsoft ma svuj vlastni), takze odladit aplikaci pro vsechny prohlizece je drsny ukol, se kterym si poradi jenom opravdovi fest profici. Vysledek ovsem ani pak neni nijak uzasny.
Ta knizka od Flanagana je JavaScript pro Netscape, ktery v ceskych podminkach prakticky nikdo nepouziva. Je par let stara a psana pro programatory, takze nemas nejmensi sanci se do ni zacist nebo neco z ni pouzit.
JavaScript je zjednodusene receno zpusob, kterym muzes pohybovat s kusy kodu HTML. Dam asi priklad: odstavec cervenym pismem se udela v HTML takhle (pouzivam CSS styly):
<p style="color: red" >Text odstavce</p>
Javascript pritom umi treba po kliknuti na tenhle odstavec zmenit barvu textu na modrou. Dela se to rozsirenim kodu o atribut onclick, jehoz hodnota uz je skript:
<p style="color: red" onclick="this.style.color = blue">Text odstavce</p>
, coz ale funguje jenom v Exploreru, protoze je to Microsofti javaScript. Aby to fungovalo v Netscape, musi se odstavec pojmenovat atributem id:
<p style="color: red" id="odstavec" onclick="document.ids.odstavec.color = blue"
Aby to fungovalo v obou prohlizecich, musis napsat do kodu podminku, ktera bude testovat prohlizec. Jak jiste podle tohoto prikladu chapes, delani dobrych skriptu neni zadna sranda. Hodne lidi udela skript, ktery funguje jenom nekde, coz ale ti autori nikdy nezjisti, protoze to jinde nezkusi, takze si mysli, ze umi psat skripty. Proste jsi-li zacatecnik, vykasli se na to.
Potreboval bych vedet jak docilim toho abych mel na 1 strance nekolik obrazku a po kliknuti na jeden z nich se zobrazil na dalsi strane s jeho názvem.
To je potreba udelat pro kazdy obrazek novou stranku, na ktere bude ten obrazek a jeho nazev jako text. Pokud by tam ten nazev byt nemusel, nemusi se delat nova stranka a staci odkaz namirit na ten obrazkovy soubor.
Chtěl bych některé stránky zpřístupnit jen některým lidem na heslo. Jak to nejelegantněji provést? Pomocí JavaScript, nebo jinak - jak? Existuje nějaký standardní postup?
Neda se to udelat snadno. Ale jsou nektera reseni:
1. Nejlepsi je domluvit se se svym spravcem serveru (pokud ho tedy znas), aby to zkusil nastavit a rozbehat. Puvodne je totiz autentifikace serverova zalezitost. Navod je v manualu k softwarovemu serveru, postup se lisi pripad od pripadu.
2. Pokud vas server podporuje PHP nebo ASP, da se napsat prihlasovaci skript. V PHP třeba: 
<? if(!heslo)
echo "<form>Heslo: <input name=heslo><input type=submit value=Odeslat></form>"; 
else {
if(heslo != "kolotoc")
echo "Špatné heslo";
else ?>
Samotný obsah stránky
<? } ?>
3. Nejsnazsi reseni je ulozit chraneny soubor pod divnym jmenem (treba xyz.html) a nedavat na nej nikam odkaz. Pak napsat Java skript na zacatek do prihlasovaci stranky:
<script><!--
var heslo = prompt("Zadej heslo");
/* Pripadne upravy hesla */
heslo += ".htm";
document.location.href = heslo;
--></script>
Musi se to upravit. Jednak ten text od document.body az po strednik musi byt na jednom radku (posta to rozhodi). Pokud soubor konci .html a ne .htm, tak se tam musi dopsat "l".
Svym ctenarum rozdas heslo xyz a po jeho zadani se dostanou na stranku xyz.htm. Pokud bys chtel nejake komplikovanejsi kodovani hesla, tak s nim muzes v JavaScriptu delat nejake vylomeniny (misto poznamky /*pripadne upravy hesla*/, obzvlast dobre to jde s cisly).
 

Napište mi rovnou

Dostanu to do pošty, jako kdybyste to posílali normálně e-mailem na adresu dusan@pc-slany.cz Klidně pište česky.

Předmět:
Text:
Podpis
Váš e-mail: , chcete-li odpovědět
 
Píše Yuhů
dusan@pc-slany.cz
mail formulářem
Jak psát web O tvorbě, údržbě a zlepšování internetových stránek.

Základy HTML CSS FrontPage Hledání

Obsah

Hlavní stránka

Novinky

FAQ

Download

Zdroje

Hledání


Rozšířené

Základní kurs

Jak udělat stránku

Základy HTML

Publikování

Zásady psaní

Editory

Různé prohlížeče

Editory

FrontPage 2000

FP Editor 98

Word 97

FrontPage Express

HTML tipy

Příprava obrázků

Obrázky

Pozadí

Odkazy

Vychytávky odkazů

Záložky

Aktivní mail

Tabulky

Úprava tabulek

Novinky tabulek

Design tabulkami

Rámy

Formátování rámů

Rámy nepoužívat

Iframe

Formuláře

Formuláře v HTML

Dokonalé formuláře

Zápis barev

Definice

Formátovací chyby

Jak udělat levé menu

Vytěžování stránek

Provoz webu

Rychlost stránek

Vzdálené služby

Vyhledávače

Katalogy

Správa souborů

Ikona stránky

Obsah / forma

Čeština

Chyby češtiny

Tabulky kódování

Meta tagy

Nastavení serveru

Programování stránek

Začátky PHP

Možnosti PHP

Používání prohlížeče

CSS styly

CSS styly

Úvod do CSS

Struktura textu

CSS prakticky

PŘEHLED VLASTNOSTÍ CSS

Složitější deklarace

Délkové jednotky

Pozicování

Sloupce pozicováním

Okraje objektů

Odlišení prohlížečů

Omezení CSS

Odlišný tisk

Dynamické HTML

Filtry

Příklady filtrů

Různé barvy odkazů

Barva rolovací lišty

 


Jak psát web: http://dusan.pc-slany.cz/internet/

Píše Yuhů: autorova stránka, mail: dusan@pc-slany.cz

Poslední aktualizace 17.12.2001