Strukturní nebo wysiwyg? - Micro$oftí sbírka - Netscape Composer - Home Site 2 - Home Site 4 - Sun Office - Dreamweaver
Tento text vznikal v roce 1998; i přes drobné aktualizace je místy neaktuální.
Mezi autory webů jsou oblíbené dva základní typy editorů -- strukturní a wysiwyg. Strukturními editory se upravuje přímo výsledný kód, je třeba znát jazyk HTML. Wysiwyg editory zobrazují stránku už při psaní tak, jak bude vypadat v prohlížeči a kód generuje automaticky, žádná znalost jazyka není potřeba.
Ač jsou poněkud těžkopádné, ten, kdo umí HTML, s nimi dokáže opravdová kouzla. Program vypadá jako obyčejný texťák, ale umožňuje trochu sofistikovanější zadávání tagů. Zástupci takových editorů jsou například HomeSite nebo UltraEdit. Já používám nejjednodušší strukturní editor -- zápisník, neboli Notepad (ten samozřejmě žádné zadávání tagů nepodporuje).
Protože jsou lidé pohodlní a protože se objevuje stále více wysiwyg editorů, strukturním editorům patrně zvoní hrana. Používají je už jen tvůrci dynamických a jinak specifických stránek, které se jinak dost dobře zatím udělat nedají.
Wysiwyg je anglická zkratka která znamená "What you see is what you get", tedy "co vidíš, to dostaneš". Práce s nimi je velmi pohodlná. Nezapírám, že jsem si je oblíbil. Nevýhodou je, že neukazují úplně přesně to, co z toho vyleze a že občas dělají zmatek v kódu. Zástupci jsou všechny typy FrontPage, Sun Office a Netscape Composer.
Všechny slušné wysiwyg editory dnes nabízejí možnost přímé úpravy kódu, akorát jej potom zkontrolují. K velké zlosti mnohých ten kód při ukládání i trochu mění, ale to už je prostě daň.
Různých www editorů existují tisíce, něco málo o těch, s nimiž jsem se setkal:
FrontPage 2000 je můj oblíbený editor -- napsal jsem k němu velmi podrobnou nápovědu.
FrontPage Editor 98 je výborný program, který ale má své mouchy. Umožňuje psát stránky bez znalosti kódu nebo, pokud to umíte, můžete kód měnit. Ovládání programu je velmi podobné klasickým texťákům.
Existuje osekaná verze FP Editoru, která je dodávána s novými instalecemi Micro$oftího Exploreru -- FrontPage Express.
Word 97 na tvorbu stránek používají snad jen flegmatici, ale dá se to a je to jednoduché.
Notepad neboli zápisník najdete ve všech Windowsech. (Je to nejjednodušší a mnohdy nejspolehlivější editor.)
Nyní (březen 2001) píšu helpku k FrontPage 2000, počkejte si. Uvítám dotazy.
Pro jednoduché stránky doporučuji editor Composer, který je dodáván s balíkem Netscape Comunicator. Bývá v každé instalaci Netscapu. Nemá moc chyb. Snad jen že neumí rámy. Je zdarma, myslím. Nezapomeňte nastavit češtinu v Options - Document Encoding - Central European, jinak to nebude česky.
Strukturní editor, fenomenální program. Umožňuje nadefinovat si často používané značky a vkládat je do zdroje. Velmi mocná je funkce Extended Replace -- dokáže nahradit jeden řetězec jiným ve všech souborech v daném adresáři včetně opdadresářů. Podobnou funkci obsahuje i program UltraEdit, u něj je možné zadávat i typ daného souboru. Kdo někdo něco měnil v celém webu, dá mi za pravdu, že to je velmi užitečná funkce.
Na HomeSite 4 mi vadí, že neumožňuje psát české znaky, proto je v Česku nepoužitelná. Mnozí tvrdí, že se to dá nastavit, ale shodujeme se všichni, že pak nelze použít zobrazení designu (které je uživatelsky nejvýhodnější).
Přítel Lopo mi na můj dotaz odpověděl takto: "... jak to udělat, aby se to nepředělávalo přímo v Editoru - stačí dát: Option/Settings/Tag Help/Automatically convert ... Ale bohužel to v preview nefunguje. :(("
Jiný návod od Zdeňka Homoly: U verze 4.0.1, která psala správně v Designu, ale v Editoru zapisovala kódy, jsem upravil soubor CodeTemp.dat v UserData způsobem, který je po otevření souboru zřejmý, ovšem verze 4.0, kterou má kamarádka, blbla naopak design a začalo jí to chodit česky po nainstalování IE 5,5 místo 5.
Výborný balík programů v anglické verzi má jeden velký problém -- češtinu. Ať se budete snažit jakkoliv, š, ř, ž (a jiné) na stránky pomocí tohoto programu prostě nedostanete. Nenechte se zmýlit tím, že se to zobrazí -- v prohlížeči je všechno jinak. Snad to bude lepší v české verzi.
Vcelku špičkový program, na kterém jsem nenašel žádnou chybu, ale nepoužívám ho a nestíhám jej testovat. Sviňák si ho velmi chválí, jak možná víte z komentářů.
Předchozí: Zásady psaní, Další:
Různé prohlížeče
Vizte též: Čeština na webu, Mailové
adresy v HTML stránkách, FrontPage 2000
Obsah
Hledání
Základní kurs
Editory
HTML tipy
Provoz webu
CSS styly
Jak psát web:
http://dusan.pc-slany.cz/internet/
Píše Yuhů: autorova stránka, mail: dusan@pc-slany.cz
Poslední aktualizace 07.11.2001