Obsah / forma

Zásadní problém většiny amatérských autorů stránek se týká nepoměru obsahu a formy. K čemu jsou báječně graficky vyvedené stránky, když se na nich nic nedozvím? A není škoda publikovat opravdu zajímavé věci černým curierem na šedém pozadí?

Hlavně obsah

Mohu-li si vybrat, drtivě preferuji obsah. Ať jsou ty stránky třeba i hnusné, hlavně aby na nich něco bylo. Forma je opravdu druhotná. Ba dokonce se dá říci, že příliš graficky upravené stránky jsou na škodu věci. Internet (a HTML jazyk) totiž vznikl jako médium zprostředkující obsah.

Méně formátu je mnohdy více

Protože se dnes často užívají wysiwyg editory, ve kterých je formátování snadné, autoři stránek jsou nestřídmí a plácají to jedno přes druhé. Pominu-li nevkusnost stránek, která z toho může plynout, vidím hlavní problém v tom, že se ty stránky potom zobrazují špatně v různých prohlížečích. Formátovacích chyb je na webu spousta.

Rychlost natahování

Příliš graficky upravené stránky, které užívají spoustu různých obrázků, se velice dlouho natahují. Ale i soubor s textem, ve kterém je u každého odstavce nadefinován font, velikost a barva písma, se nepříjemně (a podstatně) roztáhne. I proto je dobré zbytečně text neformátovat, ať se to natahuje rychleji.

Čitelnost písma

Mívám problémy se čtením některých stránek, pokud jsou špatně zformátované. Hlavně mi vadí již zmíněné písmo curier. Ani Arial není to pravé, ale dá se přežít. Pro dlouhé texty zásadně doporučuji patková písma s rozdílnou tloušťkou tahů (takzvaný serif, například Times New Roman). Úplně nejlepší je ale font nezadávat vůbec a nechat textu defaultní (prohlížečem přednastavený) font. Tím se zaručí čitelnost i úspora bajtů.

Pozadí

Zadáním obrázku nebo barvy do pozadí stránky se dosáhne jejího oživení. Zároveň je ale nevhodné dávat do pozadí příliš velký obrázek, který se dlouho natahuje, nebo takový, na němž není písmo čitelné. Znám také spoustu stránek, kde jsou barvy pozadí a písma navzájem málo kontrastní.

Jednotný ráz

Povinností autora webu by nělo být dát všem stránkám stejný nebo podobný styl formátování. To má hned několik výhod. Jednak si uživatel zvykne na formátovací konvence nebo příště už od pohledu pozná, na jakém je webu. Druhak se stránky používající stejnou grafiku a stylopisy rychleji natahují, protože ty sdílené soubory se stahují jenom jednou. Hlavní výhoda je ale v tom, že autor nemusí při tvorbě dalších stránek přemýšlet, jak co zformátuje.

Tvorbu stránek s jednotným rázem podporují například FrontPage Themes. Mnohem lepších výsledků se dá ale dosáhnout s externími CSS stylopisy, které popíšu někdy příště.

Vizte též: stylistika stránek, strukturování textů, úvod do CSS, formátovací chyby, různé prohlížeče

Píše Yuhů
dusan@pc-slany.cz
mail formulářem
Jak psát web O tvorbě, údržbě a zlepšování internetových stránek.

Základy HTML CSS FrontPage Hledání

Obsah

Hlavní stránka

Novinky

FAQ

Download

Zdroje

Hledání


Rozšířené

Základní kurs

Jak udělat stránku

Základy HTML

Publikování

Zásady psaní

Editory

Různé prohlížeče

Editory

FrontPage 2000

FP Editor 98

Word 97

FrontPage Express

HTML tipy

Příprava obrázků

Obrázky

Odkazy

Vychytávky odkazů

Záložky

Aktivní mail

Tabulky

Úprava tabulek

Novinky tabulek

Design tabulkami

Rámy

Formátování rámů

Rámy nepoužívat

Iframe

Formuláře

Formuláře v HTML

Dokonalé formuláře

Zápis barev

Seznam definic

Formátovací chyby

Jak udělat levé menu

Provoz webu

Rychlost stránek

Vzdálené služby

Vyhledávače

Katalogy

Správa souborů

Obsah / forma

Čeština

Chyby češtiny

Tabulky kódování

Meta tagy

Nastavení serveru

Programování stránek

Používání prohlížeče

CSS styly

CSS styly

Úvod do CSS

Struktura textu

CSS prakticky

Přehled vlastností

Složitější deklarace

Délkové jednotky

Pozicování

Sloupce pozicováním

Okraje objektů

Odlišení prohlížečů

Omezení CSS

Odlišný tisk

Dynamické HTML

Filtry

Příklady filtrů

Různé barvy odkazů

Barva rolovací lišty

 


Jak psát web: http://dusan.pc-slany.cz/internet/

Píše Yuhů: autorova stránka, mail: dusan@pc-slany.cz

Poslední aktualizace 27.07.2001