z pohledu uživatele
Úrovně domén - Generické domény - Jak zřídit doménu - Kolik stojí doména 2. úrovně - 3. úroveň domén - Cesta za lomítkem - Freeweby - Vhodnost jmen
Rozlišují se domény generické (prvního řádu), domény druhého řádu, domény třetího atd. řádu.
Adresu tvoří několik domén oddělených tečkami:
http://3_úroveň.2_úroveň.generická_doména
Před třetí úrovní může být ještě čtvrtá, pátá atd.
Příklad: www.seznam.cz
Další příklad: tato stránka má adresu http://dusan.pc-slany.cz/internet/domeny.htm
Aneb domény prvního řádu vyjadřují:
V českém prostředí se nejčastěji používá generická doména cz, čímž se její majitel jaksi hlásí k Česku. Není na to ale žádný zákon nebo pravidlo, pokud chci mít generickou doménu jinou, mohu.
Všeobecné generické domény jsou třeba com (komerční zaměření), gov (vládní úřady USA), edu (vzdělávací instituty), info (cestovní ruch), net (síťové zaměření). Všechny je neznám a stále pomalu přibývají.
Každá generická doména má svého správce, což je takový skoro úřad. Doména CZ má za správce sdružení NIC, www.nic.cz.
Dejme tomu, že chci mít stránky na adrese www.nejakamojedomena.cz.
Dva způsoby:
Vřele doporučuji obětovat pár stovek a nechat to na někoho, kdo s tím má zkušenosti. Při registraci na www.nic.cz se totiž musí:
Právě DNS server je největší úskalí pro laiky (ale třeba i pro mě, protože ho prostě nemám). DNS znamená domain name server. Je to software běžící na nějakém síťovém stroji, na který se budou obracet klienti (prohlížeče čtenářů), až budou hledat tu novou doménu na síti. Správce musí pro každou novou doménu přidat do svého DNS serveru záznam o tom, kde je ta doména u něj k nalezení (vlastně to namapuje).
Pokud se tedy rozhodnete přenechat registraci odborníkům, je třeba se mezi poskytovateli orientovat podle ceny a nabízených služeb.
Cena za registraci domény má 3 složky
Sečteno podtrženo by se první rok provozu stránek měl v klidu vejít pod 4000 Kč, v dalších letech pod 3000. To jenom aby vás někdo nebral na hůl.
Dbejte na serióznost poskytovatele! Vyžádejte si reference, zjistěte si, jak dlouho už jedou. Na trhu je dneska spousta neseriózních "gymnazistů", kteří si třeba ve škole píchnou do sítě starší stroj a inkasují prachy za nic. Až jim to za půl roku vypadne, tak najednou na vás nebudou mít čas (zato spoustu slibů). Seriózní firmy také fakturují celou částku najednou a všechno zařídí samy.
Různé reklamní kampaně lákající na domény zdarma stavějí na tom triku, že zdarma bývá jenom jedna z těch tří složek ceny. Např. si nepočítají nic za práci. V praxi se pod 1680,- Kč za zřízení nelze dostat.
Pokud je někdo levnější, znamená to, že je to nějaký podfuk. Např. někdo zaregistruje doménu, nechá vás ji vyplnit obsahem, ale fakticky vlastnit ji bude sám. Až se stránka stane slavnou, narve si tam reklamy nebo vás úplně odřízne.
Pokud ovšem oželíte doménu druhého řádu a spokojíte se s jinými alternativami (vizte níže), můžete to mít opravdu zadarmo.
Nejčastěji se jako text domény třetího řádu dává "www". Je to zvyk z doby, kdy služba www ještě nebyla na Internetu dominantní. Lidé si na to zvykli, a proto je hloupost to měnit. (Myslím, že třetí doména v adrese být musí.)
V rámci jedné domény druhého řádu se mohou zřizovat další domény třetího řádu. Pro poskytovatele s tím nejsou spojené žádné náklady kromě té trošky práce.
Jako třetí doménu je dobré používat hezká nebo výstižná slova. Je možno jich mít víc a každá může vést na jinou (nebo na stejnou) stránku.
Např. můžete mít adresu
http://kontakt.mojefirma.cz
namísto
http://www.mojefirma.cz/kontakt.htm
. Tato druhá samozřejmě zůstává
funkční.
Dost často se můžete domluvit s poskytovatelem, který už má svojí doménu
druhé úrovně, že vás nechá publikovat na svém serveru v rámci své domény
zadarmo. Udělá vám třetí doménu
http://vašejméno.poskytovatel.cz
Co z toho poskytovatel má? V první řadě nic neztrácí, skoro nic ho to nestojí. Vaše stránky se ale čtenářům zobrazují z adresy jeho domény. To je pro poskytovatele dobrá reference a vlastně i malá reklama. Někdy si navíc vyhradí zobrazení odkazu nebo loga, což je ale akceptovatelný revanš.
Jindy si majitel druhé domény nechá zaplatit za hosting třetí domény. Pokud jsou jeho služby a jméno domény dostatečně zajímavé, pár stovek ročně se snese. V porovnání s doménou druhé úrovně je to pořád lacinější.
Podobně poskytovatele nic nestojí udělat vám prostor "za lomítkem".
http://www.poskytovatel.cz/vasejmeno/
Prostě se v rootu webu udělá nová složka (aneb adresář) nazvaná "vasejmeno", v ní budete mít soubory. A to je všechno, co se musí poskytovatel udělat (ještě nastavit FTP práva na aktualizaci).
Běžně si můžete takto stránky nechat zřídit ve škole nebo v práci.
Cesta za lomítkem se dá libovolně rozšiřovat členěním struktury složek
na disku. Pak si můžete sami udělat libovolnou cestu
http://www.poskytovatel.cz/vasejmeno/libovolnavolovina/
Předchozí možnosti měly nevýhodu, že se to hostování musí domlouvat. Existují ale "freeweby" [čti fríveb :-], kde se to nedomlouvá, ale registruje formulářem. Například mujweb.cz, sweb.cz, geocities.com atd. Stránky tam běží také zdarma.
Postup je asi obecně známý: vlezete na adresu freewebu (každý větší portál má odkaz typu "web zdarma"). Zadáte registrační údaje, požadovanou adresu (s omezením podle poskytovatele freewebu), odsouhlasíte podmínky (ve smyslu nikdo za nic neručí) a máte adresu na webu. Dostanete jméno, heslo a FTP přístup (zapsat!!!), pomocí kterého tam můžete nahrát stránky.
Adresa má opět tvar domény třetího řádu
http://vašejméno.freeweb.cz
nebo jména za lomítkem
http://www.freeweb.cz/vasejmeno/,
to záleží na tom, co ten freeweb umožňuje. To
freeweb
je samozřejmě nutno nahradit skutečnou adresou freewebu.
Úroveň freewebů bývá různá. Některé jsou spolehlivé, některé prakticky nefungují. Občas jsou k dispozici služby navíc (PHP, formuláře, komponenty). To se musí zkusit.
Základní nevýhoda freewebů: nemáte komu nadávat, když to přestane fungovat. Což se stává často (zase jak kde).
Omezení jmen domén (2 a vyššího řádu) jsou trojí:
Technickými omezeními myslím zejména zakázané znaky. Ve jménech domén nesmějí být mezery. Diakritika se také (zatím) nedá použít. Vyhrazené jsou znaky . : ? & @ #. Určitě jsou zakázané i jiné znaky, (například jsem nikdy neviděl podtržítko). Naopak je povolená pomlčka (přesněji spojovník), která se doporučuje na místa mezer.
Zabrané domény nemá smysl komentovat. Tam patří kdo dřív přijde, ten to má. Zkuste
Jaká jména domén jsou vhodná? Nebudu se pouštět do šílených rozborů (pár jsem jich na webu četl a nudily mě). Musíte se prostě snažit o dvě věci:
Vizte též: Správa souborů, Jak se stránky vystavují na serveru, Základy nastavení serveru, Služby vzdálených serverů
Závěrem nutno říci, že doména, na které publikuji, je šílená (děkuji Ivanovi za toleranci a Radimovi za hosting). Nechci to toho vrážet žádné peníze. Já si prostě myslím, že důležitější (mnohem důležitější) než adresa stránky je důležitý její obsah.
A to byla myšlenka dne.
Tato stránka vznikla skoro omylem. Přišel jsem z vánočního zpívání a četl jsem si poštu. Najednou jsem začal psát. Teď vstanu od počítače a půjdu na štědrovečerní večeři. Kapr už voní...
Obsah
Hledání
Základní kurs
Editory
HTML tipy
Provoz webu
CSS styly
Jak psát web:
http://dusan.pc-slany.cz/internet/
Píše Yuhů: autorova stránka, mail: dusan@pc-slany.cz
Poslední aktualizace 26.12.2001