CESKE NOVINY


M.Jakes navstivil G.Husaka

Praha 3.dubna (CTK) -Generalni tajemnik UV KSC Milos Jakes navstivil dnes clena predsednictva UV KSC a prezidenta CSSR Gustava Husaka, ktery je v domacim leceni, a informoval jej o prubehu a zaverech 13.zasedani UV KSC. Odevzdal mu tez pozdravy a prani brzkeho uzdraveni od ustredniho vyboru Komunisticke strany Ceskoslovenska.
    Gustav Husak v rozhovoru podekoval za tlumocene soudruzske pozdravy a ocenil zavery nedavneho zasedani UV KSC, ktere plne podporuje. Jednani UV KSC dalo odpoved na radu aktualnich otazek ve strane, spolecnosti a podnety k dalsimu zdokonalovani nasi vychovne vzdelavaci soustavy.

Sdelovaci prostredky o navsteve Milose Jakese

M.Jakes pri prohlidce domku, kde Ho Ci Min zil a pracoval.
HANOJ 7.dubna (zpravodajove CTK) -Pratelske pracovni navsteve generalniho tajemnika UV KSC Milose Jakese ve VSR venuji vietnamske sdelovaci prostredky mimoradnou pozornost. = Deniky dnes na titulnich stranach uverejnily fotografie ze slavnostniho uvitani Milose Jakese a clenu jeho doprovodu na namesti Chi Linh v centru Hanoje, z jeho setkani s generalnim tajemnikem UV KS Vietnamu Nguyen Van Linhem a ze zahajeni rozhovoru Milose Jakese a Nguyen Van Linhe v prezidentskem palaci za pritomnosti dalsich stranickych a statnich cinitelu CSSR a VSR.
    Na prednich stranach listy uverejnily zpravodajstvi vietnamske tiskove agentury VNA z prvniho dne navstevy. Informuji o ctvrtecnim priletu generalniho tajemnika UV KSC a clenu jeho doprovodu do Hanoje a o slavnostnim uvitacim ceremonialu vyhrazenem hlavam statu. Vietnamsky tisk vyzdvihuje ovzdusi tradicniho pratelstvi, soudruzstvi a vzajemneho porozumeni, v nemz se uskutecnily rozhovory generalnich tajemniku UV KSC a UV KS Vietnamu.
    Deniky rovnez referuji, ze Milos Jakes a clenove jeho doprovodu uctili pamatku prvniho vietnamskeho prezidenta Ho Ci Mina. Publikuji zpravu o statni recepci na pocest Milose Jakese, na ktere generalni tajemnici UV KSC a UV KS Vietnamu prednesli projevy.
    Take vietnamska televize ve ctvrtecni hlavni vecerni zpravodajske relaci uverejnila 20minutovy obrazovy blok z prvniho dne navstevy vzacnych ceskoslovenskych hostu. Vietnamsky rozhlas vysilal prime zpravodajske vstupy po cely den, ktere shrnul v nejdulezitejsi vecerni zpravodajske relaci.
    List HANOI MOI (Nova Hanoj), tiskovy organ mestskeho vyboru KS Vietnamu v Hanoji, dnes otiskl obsahly clanek o hospodarstvi CSSR. Zduraznil, ze diky uplatnovani politiky komplexni prestavby se urychluje socialne ekonomicky rozvoj socialistickeho Ceskoslovenska a zivotni uroven pracujicich. Denik vyjadril presvedceni, ze vztahy pratelstvi a spoluprace mezi Vietnamem a Ceskoslovenskem se jeste zintenzivni.

Britsky tisk o navsteve Michaila Gorbacova v Londyne

Britska ministerska predsedkyne Margaret Thatcherova se zdravi s generalnim tajemnikem UV KSSS a predsedou prezidia Nejvyssiho sovetu SSSR Michailem Gorbacovem.
    LONDYN 6.dubna (zpravodaj CTK) -Oficialni navsteva sovetskeho predstavitele Michaila Gorbacova v Londyne je hlavnim nametem dnesniho britskeho tisku. Deniky zduraznuji jeji vyznam a dulezitost, ktere podle listu GUARDIAN dale prohlubuje "stale malo vyrazna zahranicni politika americkeho prezidenta Bushe, ktery nenaznacuje, ze by mel zajem najit klic k srdci britske ministerske predsedkyne".
    Vzajemne vztahy jsou znacne zatizeny rozdilnymi postoji k odzbrojeni, konstatuje tisk, ktery stavi toto tema do cela nametu pripravenych pro rozhovory. Konzervativni vlada v cele s ministerskou predsedkyni je nejrozhodnejsi obhajkyni jaderne doktriny NATO a +ma obavy, ze po ocekavanem patecnim Gorbacovove projevu na radnici v londynske City bude pro jestraby NATO jeste obtiznejsi presvedcit jejich partnery o nezbytnosti modernizace jadernych raket+, napsal THE INDEPENDENT.
    Tisk venuje pozornost i soubeznym jednanim ministru zahranicnich veci Howa a Sevardnadzeho, pro ktere je vyhrazeno pet hodin. Soudi, ze predevsim pri nich dojde ke stretum rozdilnych politickych nazoru na vztahy mezi Vychodem a Zapadem, silu vojenskych bloku a otazky lidskych prav jak v Britanii, tak v Sovetskem svazu. V te souvislosti listy pripominaji predchozi pobyt Michaila Gorbacova v Irske republice, kde s premierem Charlesem Haugheyem jednal i o Severnim Irsku.
    Castym nametem dnesniho britskeho tisku jsou sovetsko-britske hospodarske vztahy. +Britsky prumysl nedokazal vyuzit prilezitosti, ktere jsou v Sovetskem svazu,+ konstatuje GUARDIAN. Uvadi, ze Britanie je v obchodu se SSSR daleko za ostatnimi staty zapadni Evropy. Tisk obvinuje vladu z male pruznosti a oznamuje, ze ve dnech navstevy bude v Londyne dokonceno jednani o vystavbe deseti potravinarskych zavodu v Sovetskem svazu s pomoci britskych firem.

CKD Elektrotechnika a Uraltazmas Sverdlovsk do prestavby

Praha 2. dubna /CTK/ -Prime vztahy s dalsim zahranicnim partnerem navazali pracujici zavodu CKD Elektrotechnika Praha. K dlouholete spolupraci s podnikem Elektrosila Leningrad nyni pribyl dalsi-zavod Uraltazmas ze Sverdlovska. Vyrabi specialni usmernovace transformatoru, menicovou techniku a elektricke tocive stroje. Temer stejna produkce nabizi jasne perspektivy vyssiho stupne internacionalni kooperace.
    Zajem sverdlovskych se tyka predevsim transformatoru. Je vsak nadeje, ze oba partneri spolupraci rozsiri o dalsi obory. Po spolecnem jednani v SSSR privezli predstavitele zavodu CKD navrh smlouvy o primych vztazich i zpracovany a schvaleny konkretni plan. Hovori se v nem o vedeckotechnicke spolupraci i o vyuziti vypocetni techniky /system SAPR/. Pujde mj. o vymenu programu a o vzajemne vypocty. Navic se rysuji siroke moznosti primo ve vyrobe. Zavod CKD Elektrotechnika nestaci z kapacitnich duvodu splnit radu zakazek a novy partner je ochoten svymi dodavkami vypomoci.
    Iniciativu projevili v CKD Elektrotechnika jiz drive, ale mohla byt naplnena teprve v souvislosti s prestavbou v Sovetskem svazu, ktera jim otevrela dvere k prime spolupraci. Se zastupci Uraltazmase se prazsti setkavali na akcich organizace Interelektro. Jasny zamer, znalost situace i pohotovost, kterou projevili v CKD cestou do SSSR, se vyplatila i tentokrat.

V Palaci kultury skoncil festival rockovych skupin

Praha 2.dubna (CTK) -V Palaci kultury v Praze dnes vecer skoncil 4.rocnik festivalu amaterskych a profesionalnich rockovych skupin Rockfest '89.
    V deseti samostatnych koncertnich blocich na trech scenach Palace kultury, v Dome kultury kovoprumyslu na Smichove a ve sportovni hale v Parku kultury a oddechu Julia Fucika vystoupilo za tri dny kolem 80 souboru a interpretu z cele CSSR. Jejich koncerty zhledlo celkem vice nez 25.000 posluchacu. Bohaty a pestry program Rockfestu doplnilo promitani videoclipu, vystava praci avantgardnich vytvarniku ve foyeru Sjezdoveho salu a take prodej desek hudebnich vydavatelstvi Supraphon a Panton.
    V zaplnenem spolecenskem sale se dnes vecer predstavily mj. dve skupiny, ktere zazarily na lonskem rocniku -divci rockovy septet Panika a syntezatorovy kvartet Ocean. Za uplynuly rok se z amaterskych hudebniku stali profesionalove (oba soubory hraji u Stredoceskeho krajskeho kulturniho strediska v Praze), absolvovali sve debuty u gramofonovych vydavatelstvi, maji na svem konte nekolik malych gramofonovych desek.
    Urcitym zklamanim skoncilo podle ocitych svedku sobotni nocni predstaveni dalsiho objevu Rockfestu, laureatu festivalu z roku 1987, mosteckeho souboru Laura a jeji tygri. V bombastickem a monstroznim programu, bohatem na tanec a radu doprovodnych efektu, vcetne ohne na podiu, pusobili hudebnici i tanecnici ponekud unavene, shodli se navstevnici, se kterymi hovoril zpravodaj CTK.

Problematika pracovni doby zamestnanych zen -matek

Praha 5. dubna /CTK/ -Podniky a organizace stale jeste v nedostatecnem rozsahu vytvareji organizacni podminky pro uspokojovani zajmu zen o praci ve zkracene pracovni dobe. V CSSR pracuje v soucasne dobe na zkracenou pracovni dobu devet procent zen, zatimco zajem o ni jich ma 19 procent. Pro srovnani, napriklad v NDR na kratsi pracovni dobu pracuje 30 procent zen.
    Zakonik prace uvadi, ze v pripade, kdy pozada zena pecujici o dite mladsi patnacti let nebo tehotna zena o kratsi pracovni dobu nebo jinou vhodnou upravu stanovene tydenni pracovni doby, je organizace povinna vyhovet jeji zadosti, nebrani-li tomu vazne provozni duvody. Argumentem pro kratsi pracovni dobu zeny pecujici o male deti je jeji znacne casove zatizeni. Osm hodin prace, cesta do zamestnani a zpet, nakupy, nutne domaci prace, pece o deti -to vse zabere v prumeru v pracovni den asi ctrnact hodin. Takove zatizeni ma negativni vliv nejen na zeny samotne, jejich fyzicke i dusevni zdravi, ale i na rodinu a tedy i celou spolecnost.
    Zatim se vsak stale setkavame s opacnou tendenci jakou je rust prescasove prace zen. Pritom prace prescas zvysuje fyzickou a dusevni unavu, zkracuje volny cas pracovniku. U zen to prakticky znamena mene casu na peci o rodinu a vychovu deti. Je tedy v zajmu spolecnosti ji predevsim u zen co nejvice omezovat. Proto XI. vseodborovy sjezd i celostatni vseodborova konference zduraznily vyznam vytvareni podminek pro postupne odstranovani prace zen mimo ramec rozvrhu pracovnich smen. Take zakonik prace podtrhuje vyjimecny charakter prescasove prace a pripousti ji z duvodu nalehaveho zajmu spolecnosti. Tato prace nesmi cinit vice nez osm hodin tydne a za rok maximalne 150 hodin, i kdyz se zde pripousteji urcite vyjimky.
    Jaka je skutecnost? Vysoka mira prescasove prace je predevsim v textilnim, odevnim a kozedelnem prumyslu, v potravinarskem prumyslu a v zemedelstvi, tedy v odvetvich, kde prevazne zeny take pracuji. Z poznatku statniho odborneho dozoru vyplyva, ze v mnoha pripadech dosahuje prescasova prace zen az 360 hodin rocne a v jednotlivych pripadech dokonce 600 hodin. Tento problem je tizivy predevsim ve smennych provozech, kde je prace prescas vykonavana o sobotach a nedelich. Tento stav by se mel proto stat vyzvou k urychlenemu uplatneni vysledku vedeckotechnickeho rozvoje, k racionalizaci a lepsi organizaci prace, vcetne zlepseni dodavatelsko-odberatelskych vztahu.
v y d a n i:
1. tyden | 2. tyden | 3. tyden | 4. tyden
5. tyden | 6. tyden | 7. tyden | 8. tyden
9. tyden | 10. tyden | 11. tyden
12. tyden | 13. tyden

Mestsky soud v Praze rozhodl v odvolacim rizeni
Praha 4. dubna (CTK) -V Praze se dnes konalo odvolaci rizeni ve veci obzalovanych Jany Petrove, Otakara Veverky, Davida Nemce, Stanislava Pence, Petra Placaka, Jany Sternove a Alexandra Vondry.
    Janu Petrovou, Otakara Veverku, Davida Nemce a Janu Sternovou obvodni soud pro Prahu 2 v hlavnim liceni 22.unora letosniho roku uznal vinnymi z trestneho cinu vytrznictvi podle paragrafu 202, odst. 1 trestniho zakona, Janu Petrovou a Otakara Veverku zaroven z trestneho cinu utoku na verejneho cinitele podle paragrafu 156, odst. 2 trestniho zakona. Jednani Stanislava Pence, Petra Placaka a Alexandra Vondry kvalifikoval soud jako precin proti verejnemu poradku podle paragrafu 6, pismeno a) zakona c. 150/1969 Sb.
    Jane Petrove ulozil soud nepodmineny uhrnny trest odneti svobody na 9 mesicu s vykonem v I. napravne vychovne skupine. Dalsi obzalovani byli odsouzeni: Otakar Veverka k uhrnnemu nepodminenemu trestu odneti svobody na 12 mesicu s vykonem ve II. napravne vychovne skupine, David Nemec k trestu odneti svobody na 6 mesicu s podminenym odkladem vykonu trestu na zkusebni dobu tri let a k penezitemu trestu 4000 Kcs, Jana Sternova k trestu odneti svobody na 4 mesice s podminenym odkladem vykonu trestu na zkusebni dobu jednoho roku a Stanislav Penc, Petr Placak a Alexandr Vondra kazdy k trestu odneti svobody na 2 mesice s podminenym odkladem vykonu trestu na zkusebni dobu dvou let a k penezitemu trestu 2500 Kcs. Vsichni obzalovani se odvolali. Odvolal se rovnez prokurator pro Prahu 2.
    V dnesnim odvolacim rizeni Mestsky soud v Praze odvolani proti rozsudku obvodniho soudu pro Prahu 2 projednal a neshledal je duvodnymi. Proto byla odvolani zamitnuta a rozsudek soudu I. stupne tudiz nabyl pravni moci.

Rozsudek nad Tomasem Hradilkem
Prerov 5. dubna /CTK/ -Vyhlasenim rozsudku skoncilo dnes u okresniho soudu v Prerove dvoudenni hlavni liceni v trestni veci proti obzalovanemu Tomasi Hradilkovi z Lipniku nad Becvou.
    Soud jej uznal vinnym, ze jako ceskoslovensky obcan z nepratelstvi k socialistickemu spolecenskemu a statnimu zrizeni republiky napsal 17.1. 1989 a 28.1. 1989 v Lipniku nad Becvou, okres Prerov, dopisy, ve kterych byly pouzity formulace, ktere jsou objektivne zpusobile vyvolat nepratelske nebo nepriznive nalady proti socialistickemu spolecenskemu a statnimu zrizeni, jakoz i poskodit zajmy republiky v zahranici. Tyto dopisy rozeslal ruznym organum, institucim a tiskovym agenturam. Nebylo vsak prokazano, ze by tyto pisemnosti prislusne tiskove agentury obdrzely.
    Podle paragrafu 8 odst. 1 trestniho zakona tim spachal pokus trestnych cinu poburovani podle paragrafu 1OO odst. 1 pism. a), odst. 3 pism. a) trestniho zakona a trestneho cinu poskozovani zajmu republiky v cizine podle paragrafu 112 trestniho zakona.
    Okresni soud v Prerove odsoudil Tomase Hradilka podle paragrafu 1OO odst. 3 trestniho zakona za pouziti paragrafu 35 odst. 1 trestniho zakona k uhrnnemu trestu odneti svobody v trvani 13 mesicu. Vykon trestu se odklada na zkusebni dobu dvou roku
    Obzalovany i prokurator se proti rozsudku odvolali.
    Rozsudek dosud nenabyl pravni moci.

Neplaceni uhrady za uzivani bytu a nebytovych prostor
Praha 6. dubna (CTK)-Temer ctvrtinu hlavni obcanskopravni agendy u prazskych soudu tvori zaplaceni pohledavek za uzivani bytu, nebytovych prostor a sluzby s tim spojene, ale i za dlouhodoby pronajem veci, dluzne jizdne v dopravnich prostredcich apod. Jen v necelych dvou procentech pripadu se v soudnim rizeni prokaze, ze obcan uhradu neplatil oduvodnene, takze pricinou tohoto neuspokojiveho stavu je predevsim hruba platebni nekazen.
    K 31. prosinci 1988 cinil dluh u prazskych podniku bytoveho hospodarstvi 14, 545.000 korun, pricemz socialisticky sektor se na neplneni teto zakladni povinnosti podilel castkou 439.000 Kcs. Prazskych neplaticu maji v podnicich bytoveho hospodarstvi evidovano kolem sedmnacti tisic, zatim jen v 323 pripadech jim bylo zruseno uzivaci pravo bytu a v 1329 pripadech zavedeno soudni rizeni.
    Proto se touto problematikou zabyvalo letosni breznove zasedani rady Narodniho vyboru hlavniho mesta Prahy. Konstatovalo, ze spolecnym jmenovatelem je zejmena nekazen obcanu, ale i nedostatecna evidence v bytovych organizacich, ktere se mnohdy ani nesnazi dluznou uhradu za byt od uzivatelu ucinneji vymoci a spokoji se pouze s tim, ze podaji navrh k soudu v case, kdy dluh obcana uz dosahne nepomerne vyssi castky. Navic kompetentni pracovnici bytoveho hospodarstvi v podstate nevyuzivaji zakonnou moznost domahat se navrhem soudu zruseni uzivaciho prava podle paragrafu 184 pism. b/obcanskeho zakoniku. Nelze rovnez pominout neodpovedny pristup nekterych bytovych organizaci pri sprave bytoveho majetku vcetne udrzby a nedostatecneho uklidu v domech, coz mnozi obcane pak uvadeji jako duvod neplaceni najemneho. Take vykon rozhodnuti prodejem nemovitych veci se v praxi velmi malo pouziva, napriklad v roce 1987 nebyl u obvodniho soudu v Praze 5 proveden ani jeden vykon tohoto rozhodnuti.
    A tak vedle opatreni po linii narodnich vyboru je potrebne k pruznejsimu postihu neplaticu najemneho hledat legislativni cesty, a to jak v obcanskopravnim rizeni, tak na useku hospodareni s byty.

Z domova | Ze zahranici | Ekonomika | Pocitace | Kultura | Spolecnost | Moda | Prehled tisku | Kalendarium
Sport | Fotbalova G. liga | Hokejova extraliga | Formule 1 | Sazky a loterie | Zajimavosti | Grafika a foto | Inzerce | Ziv. prostredi | Pocasi
Zalozky rubrik | Vychozi stranka | Kanal MSIE a PointCast | Kodovani | Reklama | Redakce | Napiste nam
CTK Copyright © 1999 Ceska tiskova kancelar
Vsechna prava vyhrazena.
GTS