Page 6      WASTEZINE No.1 - The First Issue

GLOBÁLNÍ MYŠLENÍ
v punk-rocku a anarcho-punku



Jak se odrážel fenomén globálního vědomí v punk-rockovém hnutí od jeho počátků až dodnes? Bylo hnutí anarchistické podstaty? Nakolik úspěšný byl tento boj?
Na poslední otázku je snadné odpovědět, ( neboť se píše rok 2002 p.K. a nikoliv 02 p.A. ) a naše punkové hnutí odporu zatím vzrůstá, ač ovlivněno mnohými starými i novými proudy undergroundu, přece jen žije a myšlenka sbírá síly. Dvacetileté období působení tohoto non-konformního směru po sobě zanechalo vynikající dojem a ačkoliv se mnohým jeho příznivcům jaksi nedostává sil, přesto zde jednoznačně vítězí dobrý dojem nad špatným. Není zde místa k rozebírání jednotlivých stránek, tím méně k rozdělování scény na nějaké tábory, ačkoliv každá věc má svou příčinu. Pojmenování někoho Oi!Punk či Anarchopunk vystihuje podstatné body jejich filozofie. Ovšem stejně tak by se dali označovat ty méně výrazné proudy našeho hnutí jako 'Satan-Punk' či trn v jejich oku 'Sotzckypunks' nebo oboustranně zaměřená skupina Nazi-punks. Dále bychom mohly rozlišovat Pop-punks, Crazypunx, Cyberpunx, Hippiepunx, Streetpunks atd.apod. Ne opravdu nepatřím mezi příznivce škatulek, jen chci naznačit, že jednoduchým přehledem jde nastínit podobu punk v součastnosti a jeho úspěchy či slabiny. Ale víc než-li to, chceme ukázat, že globální myšlení se odráželo v punku různě a s různou úspěšností jejich různých snažení. Páteří celého punk hnutí je rocková hudba, a zde se globální myšlenky odrazily velmi úspěšně. Málokterý hudební směr se může pochlubit takovými uměleckými skvosty za součastné minimální komerce. Kdyby nic jiného, zůstane po nás prvotřídní rock'n'roll. Ten sice svět nezmění ani nespasí, ale ani nezprasí. Za to za globálně myslící bytosti v punku kromě hudby lze považovat jen Anarchopunx a Cyberpunx. Takový Crazypunx (úleťáci) ani neví co skutečný punk je a když změní svůj styl např. na techno, ani neví, že podstata punku nebyla v jejich drogách a dětinské marnivosti módy, ale v příslušnosti nespokojené a znepokojující generace, která svou víru bere svobodomyslně, ale přesto rozhodně. Názory nějakých šesnáctiletých mařenek z venkova, že 'kdysi' byly taky punk, nelze brát vůbec vážně. Vždyť ani neví, že každej punker má svůj důvod k protestu a boji za svůj názor čili, v důsledku, za svá práva. Takže si troufám tvrdit, že i přes úžasnou rozmanitost punku lze říct, že podstata punk - tedy to hlavní - je vyjádřit svou nelibost se součastným stavem věcí a připadně prezentovat svůj návrh řešení, koncepci boje. Takže globální myšlení je přeci jen podstatným jevem našeho hnutí. Mají i jiná hnutí svou návaznost na tento typ myšlení? Dá se říci, že obdobně smýšlí celý underground, ale žádný z nich jej nemá jako zásadní pilíř své filozofie, jen anarchisté se k němu hrdě hlásí. Z toho lze usuzovat, že punk je více-méně jeho součástí, i když je na něj nabaleno pro jeho výstřednost o mnoho víc bordelu.
To je charakteristický rys punkového hnutí, anarchie uváděná do praxe, prožívaná osobní anarchie. Tedy nikoliv prožívání osobního anarchizmu, kdy se člověk snaží něco na tom změnit. To je anarcho-punk. Na rozdíl od punk-rocku se snaží zvrátit sled událostí a je mu jedno zda-li to je možné či ne, protože je to smysluplnější než nedělat nic. Co punk rock jenom vyjadřuje a jinak se snaží o svou nenápadnou cestu vlastní neomezené svobody - to se snaží anarcho-punk zviditelnit, ne-li uvést do reality. Anarcho punk je vlastně také jen alternativa k syrové politice anarchizmu a ublinkanému křikotu "klasického" punk rocku.
Avšak je jasné, že forma globálního vědomí není zde mlhavá, ale jasná a kritická. Stává se ústředním zájmem punkového protestu. Stává se jeho smyslem.


Předchozí stránka - #5          Další stránka - #7