Občánku zmiz!
Začaly přípravy na setkání světových finančníků v Praze
Koncem září se v Praze setkají nejbohatší a nejmocnější lidé planety na výročním zasedání Mezinárodního měnového fondu a Skupiny Světové banky.
České státní instituce vidí zasedání MMF a SB jako jedinečnou příležitost jak se "ukázat" této světové elitě a proto se snaží vyřešit veškeré problémy, které zasedání světových finančníků přinese.
Elita přivítá elitu
Zasedání dvou nejvýznamnějších mezinárodních pilířů ekonomické globalizace MMF a SB se odehrávají každý rok, dvakrát po sobě ve Washingtonu, kde tyto organizace sídlí, a každým třetím rokem se koná výroční zasedání v jedné z členských zemí. Na posledním výročním zasedání v roce 1997 v Honkongu se rozhodlo, že příští zasedání v roce 2000 proběhne v Praze.
Přestože se v tisku často píše, že "Praha přivítá" zasedání MMF a SB, ten kdo ho především "přivítá" je domácí elita a smetánka, společně s těmi podnikateli, kteří díky bohaté klientele zvýší své zisky, pro většinu obyčejných lidí v Praze však přinese jen problémy a omezení. Očekává se, že přijede asi 25 tisíc účastníků a organizátoři akce předpokládají, že tak v Praze "vzniknou značné dopravní problémy spojené se zvýšeným rizikem pro děti", které "by se mohly připlést i do pouličních nepokojů"(MF Dnes), s nimiž prý policie počítá. Domácí elita, která získala příležitost jak se blísknout před elitou mezinárodní, se jí bezpochyby pokusí využít za každou cenu. Natvrdo to řekla ředitelka organizačního výboru Lumíra Kafková: "Je třeba zarazit všechny jiné akce". Podle ministerstva školství a pražského magistrátu by nejjednodušší cestou, jak pomoci průběhu zářijového zasedání MMF a SB, bylo vystěhovat na přechodnou dobu část obyvatel.
Thajský vánek
Čeští politici a úředníci bezpochyby dostali podrobný návod jak se s problémy vypořádat od mise MMF, která každý měsíc přijíždí do Prahy, aby dohlížela na hladký průběh příprav a má již bohaté zkušenosti. Americký ekonom Bruce Rich ve své knize Zeměkoule v zástavárně popisuje bombastické přípravy na výroční zasedání MMF a SB v roce 1991 v Bangkoku. Za ohromujících výdajů se překotně stavěl křišťálový palác na místě, z nějž bylo potřeba vystěhovat několik stovek chudáků. Odškodné , kterého se jim dostalo, činilo méně než cena noclehu v nejlevnějším z hotelů, v nichž pobývali delegáti sjezdu. Když se na letiště snášela letadla přinášející stovky moderních cherubínů z celého světa, byl celý Bangkok organizačně připraven. Policie a lékaři sloužili v permanentní pohotovosti (jednotliví účastníci dostali s identifikační kartou přidělenou i nemocnici: všichni bankéři sjezd přežili, až na jednoho tureckého delegáta, který se předávkoval heroinem, a už mu neyblo pomoci). Po dobu konference vyhlásila vláda pro Bangkok prázdniny a volno všem úřadům, aby se předešlo dopravním zácpám. A potom Lewis Preston, tehdejší ředitel banky, v tradičním úvodním projevu tisícihlavému publiku v bankovním newspeaku vyložil příčinu jejich setkání: "Dnes ráno chci otevřít diskusi o tom, jak můžeme využít našich možností a vypořádat se s výzvami, které před námi stojí tak, abychom dosáhli pokroku na cestě k našemu ústřednímu cíli: omezení chudoby".
Levicí garantovaný luxus
Pravda, v Praze se nemuseli úředníci potýkat s problémem vystěhovávání chudáků z elitou žádaných pozemků, ale problém byl neméně obtížný - přestavět bývalý nomenklaturní sjezdový palác na Kongresové centrum tak, aby vyhovovalo požadavkům MMF. A ne požadavkům ledajakým. Jak píší Lidové noviny "půjde o nejnáročnější klientelu kongresové turistiky, která vyžaduje luxusní a dokonale fungující služby". Problémy s nedostatkem financí na tuto luxusní přestavbu zpočátku dokonce ohrozily samotné zasedání. Vše nakonec zachránila "levicová" sociálnědemokratická vláda, která poskytla na přestavbu tří miliardovou garanci, aby se mohlo uskutečnit setkání těch "nejbohatších a nejvlivnějších" (Lidové noviny). Nic již prý nebrání tomu, aby rekonstrukce mohla skončit 15.května a již na červen vedení Kongresového centra Praha naplánovalo dny otevřených dvěří, aby se ti, z jejichž daní financuje socdemácká vláda setkaní těch privilegovaných, mohli pokochat novou podobou kongresového centra s luxusním zázemím.
Privilegia a protekcionismus pro "volnotržníky"
Luxusní požadavky ze strany "nejnáročnější klientely" vůbec způsobují organizátorům řadu dalších problémů. Mezi ty "nejzávažnější" patří například nedostatek luxusních limuzín, které by vozily delegáty na jednání a na "doprovodné kulturní události", tedy večírky a koktejlové párty. Přeze všechno snažení organizátorů se zdá, že někteří delegáti, nejspíše ti z rozvojových zemí, budou nuceni využít taxíků a pražské MHD. Pro ty šťastnější a především bohatší v limuzínách, bude vyčleněn zvláštní pruh na magistrále.
Propagátoři "volného" trhu a ekonomické liberalizace z oněch dvou institucí, kteří jinak bojují proti státním zásahům a regulacím, pokud se jedná o ně samotné rádi se na ně spoléhají. Když zasedání ohrozily drahé hotely vložili se do toho úředníci z magistrátu, ministerstva financí a České národní banky a "rozumná dohoda" se našla.
Na ochranu svých soukromých privilegií a svého protekcionismu a svého soukromého majetku použijí státní policii zaplacenou z veřejných daní. Podle dosavadních odhadů přijde jenom zajištění samotného zasedání těch "nejbohatších a nejmocnějších" státní rozpočet nejméně na šest set miliónů korun.
Policie se bojí "bouchačů"
S téměř devítiměsíčním předstihem spustili organizátoři, policie a média propagandistickou zastrašovací kampaň. "Hořící policejní automobily, vyrabované obchody a restaurace, stovky zraněných demonstrantů, policistů i "čumilů", tlupy zfetovaných a podnapilých násilníků ničících vše, co jim přijde pod ruku", tak bude podle Blesku vypadat Praha během zasedání MMF a SB. "Policie se bojí anarchistů" (Lidové noviny), přijet údajně mají "kriminální živly"(ČRo Radiožurnál) a "bouchači" z celého světa, kteří již jinde "ukázali zač je toho loket" (Blesk). Cíl této propagandistické akce je zřejmý: odvrátit pozornost od kritiky MMF a SB, kriminalizovat odpůrce těchto dvou institucí, vytvořit atmosféru strachu, v které se pak lidé rádi vzdají části svých svobod a přijmou drakonická omezení, vše v zájmu zachování klidu a pořádku. Policie, která na ochranu těch "nejbohatších a nejvlivnějších" nasadí podle oficiálního sdělení jedenáct tisíc policistů, se již začala pilně připravovat. Policisté pravidelně cvičí, jak potlačovat protesty. A jak přiznal jeden z vysoce postavených úředníků, který má na starost přípravu zasedání, již "se těší, jak si bouchnou".
Vyslané signály
Do příjezdu finačníků z MMF a SB zbývá ještě více než půl roku, přesto již samotné přípravy na zasedání daly, řečeno politickým newspeakem, významné signály o fungování systému.
Sociálně demokratická vláda, která před volbama prohlašovala, že bude vládou "dolních deseti miliónů", jako hlavní garant zasedání smetánky reprezentující "horních deset tisíc", jen potvrdila, že je vykonavatelem vůle privátních korporací. Státní byrokracie se osvědčila a ukázala jak dobře "šlape", pokud jde o splnění rozmarů a vrtochů vládnoucí třídy. A vyjádření policejního prezidenta, že zajištění bezpečnosti finančníků je pro tento rok, pro policii prioritní záležitostí, dává naději že i policie splní roly, jakou v současnosti má - soukromé bezpečnostní agentury, placené z veřejných zdrojů.
Zkrátka stát vyslal zakódovaný signál: páni přijíždějí, občánku zmiz z cesty! Signál zakódovaný do frází o obavách o bezpečnost občanů při očekávaných nepokojích radikálních anarchistů a násilníků, o nezbytnosti "ukázat (investorům = korporacím) změnu směrem ke stabilnější (pro investory = korporace) ekonomice země", o poctě kterou toto zasedání představuje. Nedejbože, aby se lidé začali ptát, k čemu je lidem, kteří se živí námezdní prací, zasedání těch "nejbohatších a nejvlivnějších". Nedejbože, aby ten signál občánci v masové míře rozkódovali, to by pak byl problém s legitimitou systému, který svoji moc odvozuje z vůle občanů, vyjadřované každé čtyři roky ve volbách. To by pak byla anarchie.
Arnošt Novák
|