Víza nic neřesí, třídní solidarita ano

Zavedení víz pro občany Ukrajiny, Běloruska a Ruska má údajně podle vládních proklamací vyřešit problém zvýšené kriminality, na které se podle statistik u nás podílejí zvýšenou měrou právě pachatelé původem ze zemí bývalého Sovětského svazu. Problém je však v tom, že tito původci trestných činů se v drtivé většině rekrutují z řad dobře organizovaných mafií, které si k nám cestičku najdou i skrz vízovou povinnost.

Koho se však víza citelně dotknou jsou obyčejní lidé ze zemí na východ od našich hranic, pro které představuje možnost výdělku u nás jedinou možnost, jak předejít, bez přehánění, smrti hladem. Ukrajina, Rusko a další země tohoto regionu se zmítají ve vážných hospodářských potížích, zapříčiněných z velké míry i politikou, kterou vůči nim uplatňovaly a uplatňují instituce globálního kapitalismu typu Mezinárodního měnového fondu či Světově banky. Nůžky mezi třídami se tam rozevřely obzvláště široce - na jedné straně třída velice bohatých vlastníků propojených veskrze jak s nadnárodním kapitálem, tak s mafií, na straně druhé třída drtivé většiny obyčejných lidí, kteří v lepším případě dostávají mzdy, za které si koupí bochník chleba, v případě horším nedostávají mzdy vůbec anebo živoří bez práce. To vše známe i u nás - je to běžnou realitou kapitalismu - v zemích bývalého Sovětského svazu jsou však tyto projevy kapitalistického systému vidět v mnohem extrémnější podobě.

Aby přežili, jsou pracující zejména z Ukrajiny a Ruska nuceni hledat práci u nás. Jedná se ve velké míře o práci velice fyzicky náročnou, v nevyhovujících podmínkách, bez jakéhokoliv pojištění, s velkým překračováním běžné pracovní doby a to vše za minimální výdělek - nikdo z lidí žijících v České republice by za takových okolností nikdy nepracoval. Přesto to pro ukrajinské a ruské dělníky mnoho znamená, protože jen tak mohou udržet sebe a své blízké doma nad propastí úplného životního zhroucení. Víza zavedená Českou republikou je mohou do této propasti uvrhnout. Pravice se snaží vytvořit obraz toho, že cizí pracovníci a imigranti mohou za vysokou nezaměstnanost i za další sociální problémy.

Nacionalistické a xenofobní pravicové štvaní chce postavit české dělníky proti dělníkům zahraničním. Napodobuje tak úspěšný rakouský vzor Haidera či francouzský Le Pena, kteří si na odporu vůči imigrantům a cizím dělníkům postavili svou ultrapravicovou politiku. Kdo je však skutečným subjektem, proti kterému je nutné bojovat, nejsou ukrajinští dělníci, ale vládnoucí třída kontrolující kapitál a politiku. Tato vládnoucí třída vykořisťuje jak dělníky na Ukrajině, tak dělníky u nás, stejně jako ve všech dalších zemích. Kapitalismus totiž nezná hranic, na celém světě proti sobě staví nemajetné lidi a třídu vládnoucích. Stejně tak nesmí znát hranic ani boj proti kapitalismu, jeho nevyhnutelnou internacionální podobu zdůraznil již Karel Marx v Komunistickém manifestu slovy: "...proletáři nemají vlast.

Mají jen své okovy..." ( z toho vyplynulo i heslo I.internacionály "Proletáři všech zemí, spojte se!). Nacionalismus, rasismus a xenofobie jsou fenomény, které mají stavět obyčejné lidi různých národností proti sobě a zakrývat skutečný původ útlaku a vykořisťování na celém světě, které pramení z kapitalismu samotného. Tyto fenomény musí nahradit třídní solidarita.

Pracující všech zemí totiž mají společný zájem - odstranit kapitalismus a nahradit ho spravedlivějším společenským řádem, ve kterém sami budou rozhodovat ve svých radách o výrobě i spotřebě - systém, který nazývám anarchistickým socialismem.

Petr Svoboda

Návrat