Stávkující kantoři z vrapického učiliště dostali výpověď
Sedmnáct zaměstnanců speciálního učiliště v Kladně - Vrapicích bylo v polovině září propuštěno z práce kvůli své účasti na stávce na podporu o prázdninách odvolané ředitelky učiliště Hany Topinkové. Zatímco ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy (MŠMT) tvrdí, že k odvolání ředitelky vedly údajné prohřešky v účetnictví uči- liště, podle stávkujících je odvolání výsledkem snahy školského úřadu (ŠÚ) i MŠMT o likvidaci prosperujícího zařízení. Sporná březnová kontrola se přitom uskutečnila na žádost samotné školy, která chtěla nechat prověřit podezření ohledně sedmimiliónové dotace, kterým její neshody s SU začaly. Kontroloři zjistili, že učiliště skutečně získalo dotaci v souladu se zákony, ŠÚ musí revokovat svůj původní nesprávný verdikt, zároveň však kontrola nalezla „hrubé nedostatky“ v účetnictví. „Budeme-li mít šanci, výtky vyvrátíme. Problém je ale v tom, že se MŠMT snaží v rámci optimalizace školství včlenit kvůli financím speciální školy do normálních. Naše učiliště by tak mělo splynout s krachujícím Integrovaným středním učilištěm v Kladně, my s tím nesouhlasíme a to byl jeden z důvodů odvolání ředitelky,“ řekl Konfrontaci zednický mistr vrapického učiliště Josef Toth.
Učitelské stávky v České republice neznáme. Co vás ke stávce vedlo?
Celorepublikové výstražné stávky ve školách jsme se neúčastnili, šlo jen o peníze a nechtěli jsme, aby to odnesly děti. Teď jsme ale bojovali o učiliště, které jsme před 11 lety zakládali. Tehdy bylo pro 50 žáků, dnes jich máme 350. Učiliště navštěvují žáci postižení či s nařízenou ústavní výchovou a my jsme si k nim našli cestu. Nově dosazení učitelé si nejsou schopni zjednat přirozený respekt, žáci je odmítají. Až do 7. října vedení dětem nezajistilo práci, žáci dodnes nemají pracovní pomůcky. Je polovina řijna a ta škola prostě „nejede“. A to je tam více zaměstnanců, než dříve. Za Topinkové byl podstav, ředitelka neměla ani sekretářku. Nový ředitel Trachta má dvě.
Jak velká byla podpora ředitelce Topinkové a stávce vůbec?
Do stávky šlo všech 45 zaměstnanců, stávkovou pohotovost vyhlásilo po 14 dnech bez práce už jen 17 lidí, kteří potom dostali výpovědi. Postoj ostatních chápu, existenční tlak je hrozný. Kolegyně dostala za září tisíc korun, její manžel je nezaměstnaný, za byt platí 5 tisíc. Co jí vyčítat? Mimochodem, s výpověďmi si nadřízení hlavu nelámali, kvůli neplnění pedagogických povinností dostala výpověď kuchařka i účetní. Podpořili nás všechny děti i rodiče. Učitelská veřejnost obecně je spíše lhostejná či má strach, šéf školských odborů Rossler se bojí. Soukromě říkal, že i podle něj sice je stávka zákonná, ale že neví, co s tím dělat. On má bojovat za učitele s vládou, ale je tak strašně váhavý, že nikdy nic nevyhrál. Postavili se za nás anarchisté, socialisté a asociace zemědělců, ta nám pomáhá po právní stránce. Ozvaly se učitelky z Mladé Boleslavy, teď jedeme na demonstraci na naši podporu do Rakouska.
Takže jste to nevzdali. O co usilujete nyní?
Nový ředitel, který předtím učil na krachujícím učilišti a na vedoucí funkci nemá ani praxi ani vzdělání, byl na místo direktivně dosazen. A my jsme teď vyhráli boj o vypsání konkursu. Bude vyhlášen, i když bohužel bez podmínek právě oné praxe a vzdělání. Nyní samozřejmě chceme konkurs vyhrát. Chceme ukázat veřejnosti, že se lidi nemají bát bránit svá práva. Nemůžeme se nechat „mlátit“ jenom proto, že „ti nahoře“ mají moc. Oni nemají pravdu, mají jen moc.
|