KLASIFIKACE VĚD. Je taková spousta různých oborů lidského vědění, že chceme-li se v něm jen trochu vyznat, musíme je roztřídit. To věděli už v starém Řecku. Pythagorovci vytvořili čtveřicí sesterských věd z geometrie, aritmetiky, hvězdářství a hudby; z této čtveřice vzniklo ve středověku tzv. quadrivium (viz Alkuin). Ale první opravdový klasifikátor věd byl Aristoteles, který lišil vědy teoretické – matematiku, fyziku a metafyziku – praktické, např. politiku, a poietické, dnes bychom řekli technické, např. řemesla. Rozdělení na teoretické a praktické vědy se udrželo dodnes. Tak psychologie je věda teoretická, protože usiluje poznati duševní život člověka, ale pedagogika je věda praktická, protože chce duševní život správně usměrnit. Vědy teoretické jsou zase dvojí: abstraktní.jednající o všeobecných vlastnostech a zásadách toho onoho oboru vědního, a konkrétní, popisující dané jednotliviny. Tak např. biologie je věda abstraktní, protože jedná všeobecně o jevech životních, kdežto zoologie je věda konkrétní.

A. Comte zdůrazňoval, že vědy mají tak za sebou následovat, aby se jedna opírala o druhou, tedy aby každá předcházející byla základnou pro vědu následující. V tomto smyslu mechanika se opírá o výsledky matematiky, fyzika o mechaniku apod. Podle toho principu navrhl T. G. Masaryk tento pořádek:

1. Matematika, věda o veličinách, dělí se na aritmetiku, nauku o číslech, a geometrii, nauku o prostorových útvarech.

2. Vědy fyzikálně chemické, jednající o změnách věcí v prostoru a čase. Je to mechanika, věda o pohybu a rovnováze těles, termika, nauka o teple, optika, nauka o světle, elektromagnetismus, krystalografie a chemie, hvězdářství, akustika, nauka o zvuku, kosmologie, nauka o uspořádání vesmíru, geologie, nauka o stavbě a vývoji země,fyzikální zeměpis, chemie organická a anorganická a mineralogie.

3. Biologie, věda o životě organismů vůbec. Sem patří kromě abstraktní biologie, jak už řečeno, též botanika, zoologie a antropologie, nauka o člověku. Z praktických věd je nutno sem zařadit medicínu, hygienu, fytotechniku, nauku o pěstování rostlin, a zootechniku, nauku o pěstování zvířectva.

4. Psychologie, věda o duši (lidské, zvířecí i rostlinné). Z praktických věd sem patří vychovatelství (pedagogika, didaktika) a etika, věda o správě života.

Sociologie, věda o společnosti.

Jazykověda, věda o vývoji řeči.

Logika, věda o zákonech správného myšlení.

Na základě všech těchto věd dohromady buduje pak filosofie (metafyzika) jednotný názor o světě.


[BACK]