Katalogy

jak se nejsnáze zviditelnit

Co jsou katalogy - Co katalogy umožňují - Jak přidat odkaz - Vyhledávání - Odstrašující příklad - Čeština - Přidávání podstránek - Příklady katalogů

Co jsou katalogy

Třeba Seznam, Atlas, Centrum nebo Yahoo. Mají velkou databázi odkazů do celého internetu uspořádanou do stromu. Pro nekomerční stránky představuje výskyt v katalozích primární přísun čtenářů.

Například moje stránky o stopování dosahovaly před zařazením do Seznamu asi dvou přístupů denně. Po zařazení (a po ustálení počátečního zájmu) je na stránku průměrně 25 přístupů denně.

Katalogových serverů existuje mnoho. Nepleťte si, prosím, katalogy s fulltextovými vyhledávači (Altavista, Megatext apod.).

Co katalogy umožňují

Pro autory stránek je zajímavé hlavně přidávání vlastních odkazů. Také v té souvislosti zmíním, jak a podle čeho katalogy vyhledávají.

Jak přidat odkaz

Základ je na většině katalogů stejný. Než se dáte do zadávání, doporučuji předem si připravit titulek a popis odkazu.

  1. Proklikejte si do tematické sekce, kde chcete mít odkaz umístěný. (Některé servery to nevyžadují a zařazují odkazy do sekcí sami, ale je to rarita.)
  2. Někde v té kategorii bude odkaz "Přidat odkaz", "Add URL" nebo něco v tom stylu.
  3. Katalog se zeptá na pár věcí:
  4. Po přidání odkazu musíte počkat týden dva, než si administrátoři vaši stránku prohlédnou a odkaz přidají do databáze. Potom vám většinou přijde mail, že je to jako přidané. Zřídka se stane, že přidávač změní text popisku nebo odmítne stránku přidat, ale stává se to.
  5. Katalogy často žádají o vystavení jejich ikonky nebo jinou laskavost. Není nutné vycházet jim vstříc. Už tak je zadání odkazu pro katalog výhodné, protože se jim rozšiřuje databáze.

Vyhledávání

Nebudu popisovat, jak se v katalozích hledá, to snad umíte. Jen chci upozornit na zásadní rozdíl mezi vyhledáváním v katalozích a ve fulltextu. Většina portálů dnes obě možnosti spojuje (jenom tam bývá přepínač, zda chci použít katalog nebo fulltext, někdy se to přepíná samo).

Omezené vyhledávání v katalozích je hlavním důvodem pro pečlivou přípravu titulku a popisu.

Titulek mívá zpravidla větší váhu než popis. Vyhledávač řadí výsledky podle pozice výskytu hledaného slova. Nejlépe je, když se hledané slovo vyskytuje na začátku titulku.

Odstrašující příklad

Dejme tomu, že mám ve Slaném firmu ŠEV, která se zabývá opravou a prodejem šicích strojů. Do katalogu zadám stránku s těmito parametry:

Titulek Prodej šicích strojů
Popis Internetové stránky firmy ŠEV. Prodej šicích strojů firem Šijeto, Klepeto a Krejčík&Rychlík. Navštivte naši prodejnu ve Slaném! Také opravujeme. Nejlepší výběr!
URL http://sev.hyperlink.cz/vitejte.html
Kategorie Pro účely tohoto příkladu není důležitá.

Problémy logického typu

 Problémy při vyhledávání:

Doporučené řešení

Titulek Šicí stroje - ŠEV Slaný
Popis Prodej a oprava šicích strojů firem Šijeto, Klepeto a Krejčík&Rychlík. Výběr z desítek typů. Desetiletá tradice. Nitě, jehly, náhradní díly, údržba.
URL http://sev.hyperlink.cz/sicistroje.html

Čeština

Naštěstí většina českých serverů češtinu zobrazuje dobře a při vyhledávání textu zároveň hledá alternativu bez diakritiky. Proto nemá smysl zadávat informace bez diakritiky.

Jenom si musíte dávat pozor, abyste při zadávání neměli v prohlížeči rozhozenou češtinu, protože pak by byly rozhozené i vámi zadané údaje.

Jiné jazyky

Na anglických katalozích nemá smysl jiný jazyk než angličtina. Přidávací kontroloři pokud textu nerozumí, tak stránku prostě nepřidají. To platí jak pro české, tak anglické administrátory. Takže vždy přidávejte odkaz v jazyce, ve kterém je katalog.

Jedinou příjemnou výjimkou jsou česko-slovenské vztahy, tam snad rozlišovat jazyky není nutné.

Přidávání podstránek

Hodně lidí má dobrý web se spoustou zajímavých podstránek různých oborů. Ale mylně se domnívají, že katalogy nějak automaticky zařadí všechny stránky jejich webu. To sice platí pro indexovací roboty, ale rozhodně ne pro katalogy. Třeba někdo má osobní stránky, které do katalogů přidá, ale další tamní dobré informace (třeba o hudbě, koníčcích a pod.) zůstanou světu skryty.

Takže pokud jsou vaše podstránky zajímavé, přidávejte je. Administrátoři to nemají úplně rádi, ale pokud si toho nevšimnou, tak to v pohodě přidají. Proto je dobré dávat si mezi zadáváním podobně tematicky zaměřených podstránek určitou časovou prodlevu, aby si toho nevšimli.

Ptal jsem se administrátorů Seznamu někdy na jaře 2000, jestli by jim nevadilo, kdybych podstránky přidával. Odpověděli, že by jim to vadilo, ale že do měsíce rozběhají službu, která bude podstránky přidávat. Takže od léta podstránky přidávám a nemám výčitky, protože tu službu nerozběhali (inu, jak něco "bude do měsíce", tak to znamená, že asi za tři roky možná).

Příklady katalogů

Nejznámějšími a nejlepšími českými katalogy jsou Seznam , Atlas  a Centrum . Nyní se snaží také Redbox a Quick. Nejsem úplný odborník na katalogy, tím je Petr Kocna, na jehož stránky o katalozích vás rád odkazuji.

Vizte též: Vyhledávací roboti, Publikování, Seznam seznamů Petra Kocny

Píše Yuhů
dusan@pc-slany.cz
mail formulářem
Jak psát web O tvorbě, údržbě a zlepšování internetových stránek.

Základy HTML CSS FrontPage Hledání

Obsah

Hlavní stránka

Novinky

FAQ

Download

Zdroje

Hledání


Rozšířené

Základní kurs

Jak udělat stránku

Základy HTML

Publikování

Zásady psaní

Editory

Různé prohlížeče

Editory

FrontPage 2000

FP Editor 98

Word 97

FrontPage Express

HTML tipy

Příprava obrázků

Obrázky

Pozadí

Odkazy

Vychytávky odkazů

Záložky

Aktivní mail

Tabulky

Úprava tabulek

Novinky tabulek

Design tabulkami

Rámy

Formátování rámů

Rámy nepoužívat

Iframe

Formuláře

Formuláře v HTML

Dokonalé formuláře

Zápis barev

Definice

Formátovací chyby

Jak udělat levé menu

Vytěžování stránek

Provoz webu

Rychlost stránek

Vzdálené služby

Vyhledávače

Katalogy

Správa souborů

Ikona stránky

Obsah / forma

Čeština

Chyby češtiny

Tabulky kódování

Meta tagy

Nastavení serveru

Programování stránek

Začátky PHP

Možnosti PHP

Používání prohlížeče

CSS styly

CSS styly

Úvod do CSS

Struktura textu

CSS prakticky

PŘEHLED VLASTNOSTÍ CSS

Složitější deklarace

Délkové jednotky

Pozicování

Sloupce pozicováním

Okraje objektů

Odlišení prohlížečů

Omezení CSS

Odlišný tisk

Dynamické HTML

Filtry

Příklady filtrů

Různé barvy odkazů

Barva rolovací lišty

 


Jak psát web: http://dusan.pc-slany.cz/internet/

Píše Yuhů: autorova stránka, mail: dusan@pc-slany.cz

Poslední aktualizace 25.10.2001