Nejnovější články

NOVÝ BLOG

9. června 2008 v 11:20

Mám nový blog,...zatím není hotový, ale časem tam zkopíruju většinu článku z blogu starého.... http://proumelceasnilky.blog.czHinduismus - dějiny

15. ledna 2007 v 13:36 | soleil |  náboženství

a) Raný hinduismus
Asi od 4. do 2. tisíciletí př. Kr. vznikla v oblasti dnešní severozápadní Indie vysoce rozvinutá kultura. Protože písmo této kultury v podstatě ještě není rozluštěno, je výzkum odkázán na vykopávky. Ačkoli se chrámové, či jiné kultovní památky nedají jednoznačně doložit, vychází se z toho, že v této době převládal kult plodnosti.
V polovině 2.tisíciletí př. Kr., v době stěhování národů, dorazili do Indie Indoárijci a napříště vtiskovali svůj ráz kultuře i náboženství. Náboženství Indoárijcům se nám dochovalo v posvátných spisech, védách (tj. vědění). Védy jsou považovány za posvatné zjevení a vznikyly pravděpodobně v době od roku 1300 až 500 př. Kr. Jsou rozděleny do čtyř sahnít (tj. sbírek)Rozvíjejí a obsahují základní náboženské myšlenky (pozdního) hinduismu: totožnost lids. já (átman) s božským (brahman) a převtělování duší (reinkarnace) a vykoupení. Sahnit:

 1. Rgvédu - nejstarší z těchto sbírek, obsahuje přes tisíc hymnů, které většinou oslavují nejvyššího boha Indru znázorňovaného jako válečníka, který přemáhá zlo a který stvořil svět. Dějinný vývoj vedl k tomu, že v nejmladších sbírkách, upanišadách, se tento osobní bůh stává neosobním božstvem.
 2. Sámavédu
 3. Jadžurvédu
 4. Atharvavédu

b) Reforní Hinduismus
V průběhu staletí vedly různé náboženské a filosofické proudy k reformě hinduismu. Indrovo místo tak přejímá Višnu, který je už ve védách označován za udržovatele a stvořitele světa. Višnu je těď považován za kosmický prazáklad, který se nesčíslněkrát zjevil v různých avatarách (vtěleních) na zemi. Mezi jeho deseti nejdůležitějšími vtěleními byly nejvýznamnější Rama a Kršna. Tato vtělení se stala středem vlastního kultu.


Hinduismus

15. ledna 2007 v 13:09 | soleil |  náboženství

Světové náboženství hinduismus je výsledkem pět tisíc let trvajícího náboženského, filosofického a literárního vývoje.Název sám však pochází teprve asi ze 13.stol. po Kr. Používali ho muslimští dobyvatelé, kteří přicházeli do Indie, aby rozlisili tamní náboženství od islámu. hindu je perský výraz pro Indy. Pro toho, kdo není Ind, je náboženství hindusismus těžko pochopitelné.

Hinduistické pojmy: Guru, kastovnictví, Kršna, Šiva, spalování mrtvol u Gangu

Velký rozdíl od ostatních náboženství, je např vtom, že se člověk jako hinduista narodí, nemůže se jím stát. K hinduismu se hlásí v Indii zhruba 700 milionů lidí, mimo ni dalších asi 35 milionů.


HISTORIE PUNKU

19. prosince 2006 v 12:29 | soleil |  Punk

Léto 1976 Anglie - probíhá zde hudební a kulturní revoluce...fanoušci rocku do té doby chodily na obrovská rocková představení na stadiony, jenže jakýkoliv kontakt s kapelou byl nemožný. A tak přišel Punk. Drzý, neohrabaný a sprostý. Společnost byla pobouřena a v novinách se objevovalo pořád jenom punk: Sex pistols, The clash, Generation X atd. pár skupin, které u zrodu punku, rozhodně nechyběly. Punkáči byli zlý, kopali do popelnic a dělali všechno pro to, aby na ulicích zavládl chaos. Po čase se ale pomalu začali uklidňovat a společnost si na punk celkem zvykla.

Anarcho-punk - slovo Anarchy se původně odráželo hlavně ve smyslu chaosu, teď mu ale skupiny jako např. CRASS, FLUX OF PINK INDIANS nebo POISON GIRLS davají smysl politický a především ho překládají jako myšlenku nezávislosti. Texty písní nabádají punks, aby nebrali drogy atd. Když už být protistátní, potom buď maximálně nezávislý - to bylo heslo, které anarcho-punkové soubory prosazovaly a snažily se vzít svůj osud do vlastních rukou v podobě myšlenky D.I.Y. - Do it Yourself (Udělej si sám).Některé anarcho-punkové soubory konce 70. a 80. let dokonce podporovaly protijaderné aktivity C.N.D., účastnily se koncertů R.A.R. (Rock against racism) a nakonec nihilisticky zavrhly i celkové punkové hnutí, v němž viděli pouze sebedestrukci. Ortel nad sebou vyřkla i známá skupina CRASS, když před punks předstoupila se svou kritickou písní "Punk is dead", která napadá módní punkery, kteří si kupují v drahých obchodech suvenýry s anarchistickou tématikou. Někteří členové této kapely nakonec opustili "civilizované" město a uchýlili se na vlastní farmu, kde doposud žijí a pěstují vlastní potravinářské produkty založené na striktním vegetariánství a ekologii. Jenomže jejich nejslavnější éra pomalu končí již v první polovině osmdesátých let, když byli anarcho-punks obviněni, že se se svými dreadlocky a dlouhými vlasy podobají spíše hippies a proti těm byl punk odjakživa.

Punková exploze - konec 70. let...fanouši SKA si taky užili podle svého, hudba se vrátila zpět do anglických klubů, díky nové éře Two tone hudby. Pro kapely typu MADNESS, SPECIALS, BAD MANNERS a THE SELECTER to bylo nejslavnější období

Oi! Oi - jinak street punk. Tahle éra dostala název (poprvé byl uveden v časopise Sounds garry bushell) Oi Oi, podle písně Oi! Oi! Oi! od skupiny COCKNEY REJECTS . Bylo to označení pro punkové kapely dělnického původu, které zavrhovaly punkery z lepších rodin, kteří dávali přednost fetování a pozérství. Tahle vzniklo pár nových dobrých skupin, např. SHAM 69, ANGELIC UPSTARTS, INFA RIOT,SKREWDRIVER, ONE WAY SYSTEM, BLITZ, 4 SKINS, BUSINESS a hlavně THE EXPLOITED, kteří však dávali přednost ranému punku. Styl Oi! punku byl velice agresivní, přehnaně rychlý a pro punkové hnutí až nezvykle útočný. Ale čas šel dál a všechno, na co si společnost zvykne, není zase až tak nebezpečné...

Hardcore - právě v Americe se zrodil nejttvrdší punk rock ve stylu Dead Kennedys - jejich styl byl hardcore punk a právě ten ochromil celý svět. Zpěvák skupiny Jello Biafra napadal celý politický systém a nakonec kandidoval na guvernéra (neúspěšně). Americký hardcore punk se spojil s hudebními schopnostimi heavymetalu a tak v znikl - crossover. . Hráli ho kapely R.I., S.O.D., M.O.D., AGNOSTIC FRONT nebo CRO MAGS. Američtí punkeři se každopádně pouštěli do těch největších extrémů. např. Anarchistické kapely ve stylu CONFLICT, HC skupiny, které obsahovali punkové i skinheadské hnutí - ty si dostali do takového rozporu s původním punkem, že mezi nimi byla MINIMÁLNĚ nevraživost!...Počátkem 80.let spolu mohli hrát anarcho-hardcorový CRUCIFIX a skindheadští AGNOSTIC FRONT. V roce 1985 to bylo prakticky nemožné. Nešlo pouze o to, že skinheadské HC kapely podporovaly dělnické hnutí, svou zemi a rázný postoj, zatímco punkové HC party vyzdvihovaly anarchistické ideje, třídní válku a boj se systémem. Zde byl problém i hudební, kdy na koncerty crossoverových skupin chodilo smíšené publikum, tedy punks, skins, metalisté a fandové hardcore, a proto také na těchto show docházelo k častým roztržkám a násilí. Bylo fajn, že scéna vypadala spojeně, ale realita byla úplně jiná...

Straight edge - nový styl hardcore, který dostal jméno podle písně jeho zakladatelů - skupina MINOR THREAT, která pocházela z Washingtonu D.C. Straight edge punks propagovali vegetariánství , život bez drog a likvidaci sexistického myšlení.

Punk´s not dead... - začátek 90.let - skupiny napodobují melodický styl NOFX, Bad religion a vznikají komerční skupiny typu Green day, Blink 182 (a ať už si myslíte cokoli - i GC).Jen naivní skeptik by se mohl domnívat, že žvýkačkové a umělé "neopunkové" kapely v MTV jsou koncem punkového hnutí. But the real punk is still alive. Punk rock není pouze o hudbě, ale o postoji , o postoji generace , která má co říct. Dobré je že punk není uzavřenou kapitolou. Stále se mění , nemá jasný konec...

punkxnotdead


zdroj: http://riotgirl.blog.cz/0604/historie-punku


Stavba snowboardu

8. prosince 2006 v 18:10 | soleil |  snowboard


Máme tři různé způsoby výroby:

 • pěnový způsob (pomocí vstřikování)
 • kombinovaný způsob
 • sendvičový způsob s dřevěným jádrem

Pěnová stavba

vrstvy:

 1. ABS folie(potisk, lak)
 2. GFK nebo Alu plech
 3. GFK-laminát, uhlík, kevlar
 4. PU-tvrzené pěnové jádro
 5. PE-skluznice
 6. fenolové nebo ABS boky
 7. ocelové hrany

Dřevěné jádro

vrstvy:

 1. ABS folie(potisk, lak) 2.GFK-laminát, uhlík, kevlar
 2. GFK nebo Alu plech
 3. antivibrační guma
 4. dřevěné jádro
 5. PF-skluznice
 6. ocelové hrany
 7. fenolové nebo ABS boky

Zakončení hran snowboardu

K čemu vlastně takové zakončení hran slouží? Jeho hlavním úkolem je zabraňovat vnikání vody do jádra a dále chránit jádro z boku proti případnému proražení o předmět, do kterého jezdec občas narazí.

Nyní si probereme možnosti zakončení hran snowboardu. Jistě jste si v předchozím textu všimli záhadného slovíčka Sidewall. No a právě toto slovíčko není ničím jiným než pojmenováním jednoho ze způsobů ukončení hran. V podstatě se dá říci, že máme tři způsoby zakončení hran: CAP prkna, MONOCOQUE prkna a již zmiňována prkna se SIDEWALLY.

CAP

Tato technologie výroby je nejnovější a v současné době nejvíce preferovaná. Jak vidíte u této technologie jde o uzavření jádra do takzvaného torzního boxu (uzavřený obal kolem jádra), který vzniká spojením horní a dolní vrstvy skelného vlákna. Tak vzniká neprodyšná schránka okolo jádra, která má vynikající vlastnosti. CAP prkna jsou pevnější, lépe ovladatelná, mají skvělou ochranu jádra před vodou a antivibrační schopnosti (ty však pozná jen velmi zkušený jezdec). Jejich jedinou nevýhodou je to, že pokud se vám podaří snowboard ze strany naseknout, máte proti prknu se Sidewally větší šanci proseknutí až na jádro. Tím se silně poruší struktura snowboardu. Pokud k něčemu takovému dojde, je nutno prkno vyřadit, protože jinak dojde k průniku vody do jádra, které začne pracovat, a tím se prkno zničí.

Jak již bylo řečeno, CAP technologie funguje na principu uzavření jádra do neprodyšného torzního boxu, který vzniká spojením horní a spodní vrstvy skelné vaty. To ale není tak docela pravda, protože na špičce a na patě ( takzvané nosey ) nejsou tyto vrstvy spojeny, je zde pouze pěnová nebo plastová výplň. Takovéto provedení špičky a paty je sice mírně náchylnější k pronikání vody do jádra, ale naproti tomu je podstatně odolnější vůči proražení a praskání, a to je u špičky a paty velice důležité, protože tyto části snowboardu jsou nejvíce namáhány.

Bohužel se na trhu sem tam objevují snowboardy s označením CAP, ale o CAPy se ve skutečnosti nejedná. U těchto snowboardů totiž není splněno základní pravidlo CAPových snowboardů, tedy spojení horní a spodní vrstvy skelné vaty. Na místo toho jsou strany vypěněny a přetaženy vrstvou ABS tak, aby na první pohled vypadaly jako CAPy. Pro kupujícího je smůla v tom, že zda se jedná o CAP nebo nikoli, pozná jen profesionál a mnohdy ani ten ne.

MONOCOQUE

Tato konstrukce vychází také z principu torzního boxu a je velmi podobná technologii CAP. Na rozdíl od CAPu je u MONOCOQUE torzní box opravdu neporušený. Tedy horní i spodní vrstva skelné vaty je spojena po celém obvodu snowboardu včetně špičky a paty. Proto se této konstrukci někdy říká CAP 360(jako 360 stupňů dokola) nebo FULL CAP. Její předností je naprosto skvělá ochrana před vniknutím vody do jádra. Naopak její nevýhodou je nejmenší ochrana proti naseknutí a odolnost proti praskání při větším namáhání špičky a paty. Právě zde vzniká největší problém této technologie, protože pokud vám špička nebo pata praskne, většinou dojde k uštípnutí celé části noseu. Pokud dojde k naprasknutí noseu u zbylých technologií většinou zůstane nose pohromadě.

Díky velké podobnosti CAPů a MONOCOQUE se často debatuje o tom, co je lepší. Každá z konstrukcí má své přívržence, kteří poukazují pouze na klady, i zapřísáhlé odpůrce, kteří naopak zdůrazňují pouze zápory. Pravdou však zůstává, že zatímco MONOCOQUE má lepší odolnost vůči pronikání vody do jádra, CAP je odolnější vůči proražení a praskání noseů.

VERTICAL SIDEWALL

Tento typ je ze všech tří konstrukcí nejstarší a v několika vlastnostech dosud nepřekonaný. Jeho hlavní výhodou je dosud nepřekonaná odolnost vůči proražení snowboardu. Naopak jeho nevýhodou je ze všech tří popsaných technologií nejmenší odolnost vůči pronikání vody do jádra. Náklady na výrobu prken jsou menší než u ostatních konstrukcí, a tak i přes některé nedostatky jsou tyto snowboardy stále používané.

Principem Sidewallu je vytvořit okolo jádra pomocí plastového pásku ochrannou vrstvu, ke které se přilepí horní i spodní vrstva skelné vaty, a tím je zabráněno pronikání vody do jádra. Pro Sidewally se používají různé plastové materiály jako například: ABS, polyethylen, fenol, případně i polyuretanová pěna (pak jsou to takzvané snowboardy s pěněnými Sidewally). To proč je Sidewall nejodolnější vůči proražení je na první pohled zřejmé. Na rozdíl od CAPu nebo MONOCOQE totiž nemá boční strany zúžené, a proto snáz odolá nárazům. Dalším důvodem je také to, že tloušťka Sidewallu bývá větší než tloušťka horní vrstvy ABS, která je u CAPů a MONOCOQE přetažena přes strany.

ROUND VERTICAL SIDEWALL

Tato technologie byla patentována firmou BURTON, a jde o jednu z nejlepších konstrukcí, která je v dnešní době na trhu. Tato technologie kombinuje klasický Sidewall s CAPem.

Na první pohled toto prkno nepoznáte od CAP. Jeho přednostmi je jak vytvoření torzního boxu spojením horní a spodní vrstvy skelné vaty (perfektní ochrana před pronikáním vody do jádra), tak vyztužení boku pomocí Sidewallu z ABS nebo polyuretanové pěny (lepší ochrana proti proražení než u klasických CAPů). I když ochrana před proseknutím není tak dokonalá jako u klasických Sidewallů (snowboard je po stranách stažen až ke skluznici a v tomto místě klade vniknutí předmětu podstatně menší odpor), jde o velmi dobrou technologii. Nutno podotknout že i cena je přizpůsobena naprosté špičce a tyto snowboardy rozhodně nejsou určeny začátečníkům.


Další články


Kam dál