Na hlavní stránku!
ZIKKURAT


   Vznik v roce 1978 v sestavě Jiří Křivka (kytara, zpěv), Tomáš Havrda (bicí), Vilém Čok (basovka) a Luděk Vejvoda (klávesy, zpěv). Kapela měla mnoho spíšených stylů hudby a texty i tak vypadaly. Později se to rozdělilo pouze na dva styly - jazz rock a punk.

   V prosinci 1978 odehrála kapela svůj první koncert v čimelické hospodě Na Hvížďalce, tento koncert si hodně lidí pamatuje, díky Čokovi, který si propíchl spínacím špendlíkem tvář a do ruky si zabodl hřebík.

   Ještě v roce 1979 měli problémy s rozhodování svého stylu. Měli za sebou asi dva koncerty a mnoho zkoušek. V říjnu odchází Vejvoda na vojnu (později se objevuje v kapele Ineptus).

   V listopadu 1979 se kapela Zikkurat dostala na 9. Pražské jazzové dny na tomto 20-ti minutovém koncertě hráli pouze punkové skladby a díky jejich skvělému výkonu se zapsali jako výborná kapela, další dva roky měli tedy plné vystoupení. Kapela se lišila tím, že velmi dobře ovládala své nástroje, a proto se po mnoha nabídkách Vilém Čok v roce 1981 přidal k Pražskému výběru. Dá se říci, že se kapela rozpadla.

   Křivka neúspěšně zkoušel s kapelou Omnibusu a ještě s kapelou Zakouřit. Pak se snažil Křivka ještě kapelu obnovit v sestavě: Křivka (sólová kytara, zpěv), Havrda (bicí, zpěv), Baláž (klávesy, saxofon, zpěv), Zajpt (kytara), Benda (basovka), ale už to nebyl Zikkurat.

   Poslední koncert byl na Strahově v březnu 1982. V té době už Křivka hrál v kapele Letadlo, která hrála rock´n´roll.

Nahrávky:
Zikkurat 1979-82 (2LP, 1991)
Nahrávky z let 1979-81
Live na festivalu ve Veselí n. Moravě (1981)

Kompilace:
Czech! Till Now (1986) (Zikkurat píseň "Zkaženej Zub")
Bohemia Punk, Vol. 1 (1986-7) (Zikkurat 2 písně)
Hrubý punkový hláska (1987, sampler čs. alternativních a punkových kapel, Ukrutnost)
Na pěknú notečku (1988, MDC Records)