PLEVEL


Chaos punk z Chotěboře.
Vznik se datuje přesně na 1.5.1990 a první koncert o rok později.

Členy jsou:
Kovačka - zpěv, harmonika
Janáček - kytara, zpěv
Bačkovský - baskytara, zpěv
Munia - bicí

Kontakt: janacekm@tiscali.cz

Desky:
Zkušební snímky (15 skladeb, demo MC - 16.6.1990)
Morální výpadek I., II. (32 skladeb, demo MC - 6.1.1991)
Morální výpadek I., II. (17 skladeb, demo CD - 1999)
Live In Junior (18 skladeb, demoCD - 2002)


Bez webu.


Zde je přesná historie kapely:


Skupina PLEVEL vznikla 1.5.1990 ve VÚ 6184 v Táboře. U zrodu této formace stáli zpěvák Martin „Punk“ Havránek (Blansko), kytarista Michal Janáček (Chotěboř), baskytarista Petr Matějíček (Jindřichův Hradec) a bubeník Martin „Sir“ Novák (Tis), kteří si ve výše uvedeném místě odbývali svoji braneckou povinnost. Matějíček ihned po vzniku odchází. Na jeho místo nastupuje příslušník maďarské menšiny na Slovensku Laco Stergeritz z Dunajské Stredy. Ani on však nestačí tempu kapely a spolu s ním odchází i Havránek, který se později ke skupině ještě krátce připojí. K mikrofonu se mezitím postaví zpěvák z moravské skupiny „Slepá bába“ Dušan Janulík a PLEVEL dále jen s hostujícími baskytaristy (za zmínku stojí Petr „Káďa z baterky“ Kadlec, který je slyšet na prvních nahrávkách; krátce se basy chopí i zvukový technik Martin „Magic“ Veyr) pracuje na svém originálním stylu, který sami nazývají „chaos rock“. Přímočarým tvrdým rockovým atakem, směsicí punku a excentricity do té doby na české rockové scéně nevídané, si velmi rychle získávají početný zástup příznivců. V té době se kolem souboru objevuje všeuměl Jan Stříbrský zvaný „Tříprsťák“, doprovodný zpěvák, baskytarista a jakýsi ideový vůdce. Jeho duch, myšlenky a charisma jakoby se nad kapelou vznášely dodnes.
Přeskočme o nějaký čas dále. Na Chotěbořské rockové scéně se pomalu rozkoukávají Janáček s Novákem a plánují obnovení PLEVELu. Novákovi v té době hází lano taneční orchestr „IRIS“ a ten nabídce neodolá. Osamocený Janáček hledá spoluhráče. Ti se vzápětí přihlásí sami, a tak v polovině roku 1991 v garáži poblíž místa zvaného U nádržky začíná zkoušet bezejmenný celek ve složení : Jiří „Dzindzi“ Čermák - kytara, Milan Netolický - zpěv, Pavel Munia - bicí, Jiří „Bača“ Bačkovský - basa + Janáček - kytara. Z počátku se pokračuje v nastoleném trendu „Dzindziho“, tj. v převzatých věcech. Místo Netolického však záhy nastupuje ďábelský a démonický bohém, volnomyšlenkářský Pavel „Kovin“ Kovačka. Z do té doby velkého folkového příznivce a kotlíkářského pidižvíka se stává vůdce smečky zvané PLEVEL. Kovačka odhazuje trampské rekvizity a ze svého těla rve zelené svršky, aby záhy vystoupil na rockové nebe. Proměna v rebelujícího rockera je okamžitá. Je pochopitelné, že v tomto stadiu opouští formaci komerčně smýšlející „Dzindzi“.
Kapela se rychle rozjíždí, každé vystoupení má neopakovatelnou atmosféru. Charismatický frontman Kovačka, nespoutaný živel přiletivší na tento svět snad až odkudsi z pekel, rozehrává pokaždé na pódiu svoji typickou směsici romantické vulgarity, erotična a totální rockové extáze, zatímco ostatní spoluhráči se spíše drží zpět. Skupina v této době vystupuje např. s NAŠROT, PRIESSNITZ, N.V.Ú. atd. a prožívá zřejmě svůj umělecký vrchol. Pro rozbroje odchází „Bača“ Bačkovský. Na jeho místo naskakuje ihned Roman „Ficek“ Ficbauer. Svůj debut si odbývá nikoli během zkoušky, ale (po pouhém předchozím poslechu nahrávky) rovnou na prknech pódia v Nové Vsi u Světlé n./S. Ačkoliv Ficbauer zřejmě nedosahoval hráčské virtuozity a přirozenosti Bačkovského, do souboru okamžitě zapadl a odehrál i památné vystoupení s DEEP STALEm v Liberci.
S příchodem „Ficka“ se sound kapely zjemňuje. Kovačka ke zpěvu a foukací harmonice přibírá kytaru a přes experimenty se syntezátorem se zvuk Plevelu dostává až někam na druhou stranu kanálu směrem k anglickým kytarovým spolkům. Nezmizela razance projevu, ubylo však výstředností a přibyla pohoda. Vzápětí „Kovin“ mizí na čas kamsi do Turecka a „Ficek“ odjíždí na dva měsíce do Anglie. Po návratu Kovačky PLEVEL odehrává své slavné vystoupení v Pávově u Jihlavy pouze ve třech (Kovačka s Janáčkem se střídají u basy a kytary - chvíli se o tomto řešení nahlas uvažuje), aby byl vzápětí vzat na milost frustrovaný Jiří Bačkovský.
Situace ve skupině je však i nadále patová, rozbroje narůstají, Kovačkova neustálá nespokojenost, přílišná náročnost, na druhé straně však neochota pracovat na dalším materiálu, jakož i pasivita Munii s Bačkovským, vyúsťují v rozpad v srpnu 1993. Kovačka zakládá s Muniou a se svým bratrem celek „Zpocená jahoda“ (později Ein Kessel Buntes), Janáček stojí u zrodu skupiny HNUS respektive DISGUST, Bačkovský utápí svůj talent s bezejmennou dechovkovou formací a Ficbauer po svém návratu z Anglie a marném pokusu o založení nějakého hudebního tělesa, prodává basu a končí s hraním. V dubnu 1994 při náhodném jam sessionu si ještě Plevel zahraje na jakémsi bezvýznamném festivalu (s Fickem) a ačkoli nikdo neohlásil oficiální rozpad, vše se zdá být jasné.
O to více překvapí na začátku léta 1995 plakáty zvoucí na velký koncert 1.7.1995 ve Svinném, konající se u příležitosti 5.výročí založení PLEVELu. Sen mnoha fanoušků se stává skutečností, a tak vedle sebe na jednom pódiu opět stanou hrdinové doby minulé : Kovačka - zpěv, harmonika, Janáček - kytara, Bačkovský - baskytara, Munia - bicí. Úspěch a hlad po muzice PLEVELu se zdá být převeliký. Na podzim tedy kapela připravuje v přátelské atmosféře zbrusu nový, bluesem ošlehnutý materiál, ze kterého je cítit především obrovský nadhled a pohoda. Atmosféra v kapele se zdá být výborná. Cesta pro triumfální návrat je doširoka otevřená …
Bohužel koncem roku 1995 Janáček loď nabírající vítr do plachet opouští a ta, jako už mnohokrát předtím, tentokrát však nejspíš natrvalo, přiráží ke břehům přístavu zanechavší za sebou dravé a rozbouřené rockové moře.
Nic není pravda, Plevel nekončí, a tak zase po dlouhých pěti letech se uskutečnily další koncerty:
28.10.2000: PLEVEL – 10 LET v Chotěboři v KD Junior (host: kapela Stinki Queen)
30.3.2001: festival v Nové Vsi u Chotěboře (+ kapely Czech Frogs, Artery, ...)

V současné době (březen 2005) se připravuje nový materiál a je jasné, že se skupinou PLEVEL se do budoucna musí opět počítat...