KONCERTY V 80. LETECH


Rocková hudba, že je potenciální rozvětkou mládežnické rebelie, si režim uvědomoval. Proto také vymyslel propracovaný byrokratický systém. Účel toho systému byl, aby veřejnosti hráli jen nejprověřenější a nejspolehlivější kapely. Tyto kapely museli mít hlavně zřizovatele jako měly například kapely Visací zámek, Plexis, Šanov 1, Zóna A . . . a další. Jenže mnoho (většina) skupin tohoto zřizovatele neměla, neboť ani nechtěla. Nechtěli, aby jim někdo mluvil do textů či do písní, které budou hrát na jejich koncertech.
Kontroly:
1. stupeň byl ZŘIZOVATEL
2. stupeň byl POŘATEL (musel mít oficiální statut jako zřizovatel)
3. stupeň byl POTVRZENÍ KONCERTU (pořadatel musel žádat o povolení s dokumentací)
Musím, ale dodat, že i když měla kapela všechny stupně potvrzeny nebylo 100% jestli budou hrát. Museli skládat zkoušky před komisí, před koncertem dávat texty na schválení či přehrávky. Když koncert schválili kapely dělali podvody jako např. zpívali písně, které nebyly potvrzeny.


Kapely co neměly zřizovatele hráli takzvaně načerno, ale skoro každý koncert byl zrušen nebo překažen policisty. Když se neoprávněně koncerty uskutečnily v osobním vlastnictví (např. v hodpodě), mohli být vyvlastněny a většinou tomu tak bylo.
V Praze byly oficiální místa na akce:
Kulturní středisko Opatov (na Jížním městě)
Juniorklub na Chmelnici (na Žižkově)
Pražská periferie Jahodnice (bez jakých koliv potvrzení, zde hrály skupiny)
V Praze se konaly Pražské jazzové dny zkráceně na PJD. První v roce 1979, kde poprvé vystoupily i punkové kapely jako Zikkurat, Energie G . . . šlo o první punkrockové veřejné vystoupení u nás. Za deset let, tedy v roce 1989 byly PJD zakázány.
5.10.1989 na pražském Žofíně vystoupilo třináct punkových kapel pod názvem této akce PUNKEDEN. Vystoupily zde např.: S.P.S., Kritická situace, Do Řady!, Našrot . . . V 2.pol. 80.let se už poměrně PunkRock dal lépe veřejně pozorovat.
Navštívily nás DIE TOTEN HOSEN (festival, mír), přišlo přes 10 000 diváků (pankáči, rodiny s dětmi . . .) kapela hrála jako druhá. Už při znění prvních tónů se před podiem udělal obrovský masový kotel. Další kapela The Ex a to jest vše.