Dobrodružswí CALEB WILLIAMS
aneb
Wjeci, tak jak jsou..
od Williama Godwina
Godwinovo konto románu
Kapitola první
Kapitola druhá
Kapitola třetí
Kapitola čtvrtá
Kapitola pátá
Kapitola šestá

PŘEDMLUVA

Následující příběh je určena pro odpověď na účel, obecnější a důležitější, než se okamžitě zobrazí na první pohled. Otázkou nyní nad vodou na světě, při respektování věci takové, jaké jsou, je nejzajímavější, které mohou být předloženy k lidské mysli. Zatímco jedna strana žádá o reformaci a změnu, jiné velebí, m nejteplejší oblasti, stávající ústava společnosti. Zdálo se, jako by se něco, co by to mohlo přinést pro rozhodnutí této otázky, pokud to ústava byly vyvinuty věrně v jeho praktické dopady. Co je nyní prezentována veřejnosti, není rafinovaný a abstraktní spekulace, že je studium a vymezení věcí, procházející v morálním světě. Je to ale pozdě, že neocenitelný význam politických principů byla dostatečně dopaden. Nyní je známo, že filozofové, že duch a charakter vlády zasahuje do každé kategorie samotné společnosti. Ale to je pravda, velmi hodný, které mají být sděleny, aby osoby, které knihy filosofie a vědy ar e pravděpodobné, že nikdy dosáhnout. Proto bylo navrženo na vynález po práci, pochopit, pokud jde o progresivní charakter jediného příběhu by umožnil, obecný přehled druhů domácích a neevidované despocii, kterou člověk stane ničitelem člověk. Pokud autor se učil cennou lekci, aniž odečtením úroků a vášeň, kterou představení tohoto druhu by měla být charakterizována, bude mít důvod blahopřát sám na vozidlo se rozhodl.
          12.května 1794.

Tato předmluva byl stažen v původním znění, v souladu s alarmy s knihkupci. Caleb Williams dělal jeho první vzhled ve světě, ve stejném měsíci, ve kterém krvavý spiknutí vypukla proti Angličanů svobody, která byla naštěstí ukončena tím, že k osvobození své první zamýšlené oběti, v závěru roku. Teror byl denním pořádku, a to bylo se obával, že i pokorný romanopisce může být ukazován být konstruktivně zrádce.
          29.října 1795.

REKLAMA 1831
Tento román byl poprvé zveřejněn v květnu 1794, třicet sedm roků dříve, "ve stejném měsíci, kdy vypuklo krvavé spiknutí proti svobody Angličanů, který byl šťastně ukončen k osvobození své první zamýšlené oběti [Thomas Hardy, John Horne Tooke, Thomas Holcroft, & c.], v závěru tohoto roku. " (Viz výše, 1795 Předmluvy). Každý přítel skutečné zájmy lidstva se budou radovat s autorem, že vyhlídky na příčinu svobody myšlení a zvuk se tak výrazně zlepšila od té doby.
          Duben, 1831.

[ZP5]